Čo je to CDMA, GSM a LTE? Na čo sa dá používať?

Avšak európski inžinieri súhlasia s GSM technológiou, ako aj iné časti sveta, takto GSM sa stal súčasťou systému facto aj iných častí sveta. V prípade 3G technici rozvíjali ďalej len GSM a CDMA technológiu, takže dualita zostala.

Potom pri vyvinutí nového mobilného systému, 4G pripojení, inžinieri už naštastie sa dohodli a takto vznikol LTE (Long Term Evolution). LTE pôvodne vyvíjali na prenos údajov, ale fungoval tak dobre, že spolu s ním sa začali používať aj na iné účely. Napríklad zavideli také VoIP riešenia, ako VoLTe na nahradenie štandardných hovorov.

Väčšina nových telefónov LTE používa iba na prenos údajov a na GSM alebo CDMA sa spoliehajú iba v prípade zvukových a textových dátových typov. Takto teda zostane dualita medzi telefónmi GSM a CDMA, ak chcete preniesť zvuk. Momentálne pracujú na VoLTE, aby riešili problematiku prenos zvuku na CDMA, takto v roku 2019 3G môže byť pozastavený.

Vela výrobcov vyrobí také telefóny, ktoré podporujú technológie GSM, CDMA a LTE. Na slovensku službu LTE prvýkrát zaviedol T-Mobile v januári roku 2006. následne Orange a v roku 2011 aj O2. Podla technických informácií technológia LTE môže zabezpečiť maximálnu rýchlosť sťahovania 37,5 Mbps a nahrávania 12,5 Mbps.

Stiahnúť článok vo formáte PDF

Záujem a dopyt