
Čiarový kód je univerzálna forma identifikácie. Je takisto prítomný v skladaovaní, obchode a v pracovnej oblasti kde požadujú používanie rôzných databázoch, ďalej zohráva dôležitú úlohu v každodenného života. Je také riešenie s čím na dnes je už ovela jednuduchšie a účinnejšie vybavenie administratívnych a evidenčných úloh.
Vedeli ste, že čiarové kódy majú rôzne typy a pre dekódovanie týchto odlišných kódov môžete potrebovať rôzne typy skenerov? A že ktorý kód aký skener vyžaduje? Teraz Vám všetko ukážeme!
Dve hlavné skupiny čiarových kódov
V každodenných dní používané varianty čiarových kódov môžeme rozdeliť na dve hlavné skupiny, na jednodimenzionálne a dvojdimenzionálne kódy. Kým jednodimenzionálne kódy informácie sprostredkujú pomocou vertkálnych tmavých a svetlých čiar, ktoré majú rôzne hrúbky a sú v rôznych vzdialenostiach od seba, tak dvojdimenzionálne kódy na tento účel používajú rôzne geometrické formy. Hlavný rozdiel medzi dvoma typmi je, že posledný je ovela komplexnejší a je schopný ukladať väčšie množstvo informácií, ako klasické, 1D čiarové kódy.
Typy jednodimenzionálnych a dvojdimenzionálnych čiarových kódov
V rámci dvoch kategórií odlíšime viaceré druhy čiarových kódov. Do skupiny jednodimenzionálnych kódov patria EAN 13 a EAN 8 kódy, ktoré používajú hlavne v oblasti obchodu. Prvé sú schopné ukladať 13, druhé 8 číslice. Okrem toho existujú ešte takzvané CODE-128 kódy, ktoré vedia ukladať velké množstvo informácií a obvykle ich používajú počas praprave a v oblasti logistiky. Medzi 1-dimenzionálne kódy sa zaradujeme aj ISBN druhy kódov, čo je identifikátor z 13-čísel a sú vhodné na identifikáciu kníh a iných tlačených publikácií.
Najznámejší typ dvojdimenzionálnych kódov je QR CODE, čo na rozdiel od 1D kódov je schopný ukladať aj viac ticíc znakov. Jeho používanie sa rozšírilo hlavne pre kódovanie internetových stránkch a iných obsahov. Druhú variantu 2D technológie znamenajú kódy DataMatrix. Tento druh kódov sa skladá z čierno-bielych štvorcov, umožňuje kódovať cca. dvetisíc znakov a najčastejšie ho používajú na označenie elektronických tovarov.
Čo mám urobiť ak súčasne pracujem s oboma verziami?
V našom webshope nájdete vhodné skenery pre oboch veľkých skupín čiarových kódov, dokonca! U nás nájdete aj také univerzálne riešenia, ako napríklad model Zebra DS2248, čo rovnako vie spracovať jednodimenzionálne aj dvojdiemnzionálne kódy a znamená výbornú, modernú alternatívu počas každodennej práce pri pracovaní so systémami čiarových kódov!