Takto udržiavajte v dobrom stave Vašu termotlačiareň!

V záujme dosiahnutia dokonalej tlačovej kvality údržba našej tlačiarne etikiet je klúčová. S malou starostlivosťou sa dá vyhnúť pred väčšinou nákladov na opravu, vďaka čomu dlhodobo sa dá ušetriť vela penazí.

V naledovnom článku sme zhrnuli pár najdôležitejších vecí na ktoré sa odporúča si dávať pozor počas údržby tlačiarne etikiet.

Čistenie tlačovej hlavy

Tlačová hlava je najdôležitejší diel tlačiarne etikiet, čo dokonca je velmi citllivá mechanika. Odporúča sa očistiť zakaždým, ak v prístroji vymiename termotransférovú pásku alebo kotúč etikiet. Nakolko toto pár minútové čistenie môže zvýšiť životnosť tlačiarne o dlhé roky.

Avšak je velmi dôležité, aby priamo sme nikdy nedotkli tlačovú hlavu s prstami, nakolko to tiež môže zašpiniť citlivú hlavu. Môžeme používať čistiace prostriedky, ktoré sú vytvorené výslovne pre čistenie tlačiarne etikiet, čo môžeme naniesť s mäkkou, čistou handrou.

Ak po čistení zisťujeme, že handra je velmi špinavá, tak sa odporúča očistiť tlačovú hlavu častejšie, ako sme doteraz robili.

Kompletné vonkajšie a vnútorné čistenie

Pri výmene kotúčovej etikety alebo termopásky sa odporúča skontrolovať celú vnútornú časť tlačiarne a v prípade znečistenia očistiť. Prach alebo iné znečistoty môžeme odstrániť pomcou mäkkej kefky alebo stlačeným vzduchom v spreji.

Tento proces aj preto sa odporúča vykonať po každom výmene etikiet, nakolko prach z teplocitlivého papiera obsahuje aj kov, čo ak hromadí vo vnútornej časti tlačiarne, tak môže spôsobiť aj skrat v tlačiarni.

Ak je potrebné, tak môžeme očistiť aj vstavené diely pomocou mäkkej handry alebo jemným čistiacim prostriedkom (napríklad rezač etikiet), naďalej aj externé časti tlačiarne.

Používajme kvalitné etikety a termotransférové pásky

Nakolko povrch nami používanej etikety alebo pásky je v stálom kontakte s tlačovou hlavou a ostatnými dielmi, preto je dôležité, aby vždy sme používali tie najkvatilnejšie spotrebné materiály. Nakolko nekvalitné etikety môžu mať rozliate lepidlo, čo lahko znečistí tlačovú hlavu, naďalej kvôli nesprávnej preforácie lahko môže spôsobiť predčasné poškodenie.

Nekvatilné etikety a TTR pásky majú aj inú nevýhodu, že počas tlače budeme potrebovať väčšiu teplotu pre kompenzáciu slabej kvality. A dosť vysoká teplota taktiež môže poškodiť ochrannú vrstvu tlačovej hlavy, čo výsledňuje kratšiu životnosť tlačovej hlavy.

Pred tlačou vykonajme testovaciu tlač

Ak potlačený materiál má pásiky, alebo iné nedokonalosti, tak to prevdepodobne výsledňuje poškodená alebo špinavá tlačová hlava. V takom prípade skúsme očistiť hlavu a pred ďalšou tlačou radšej vykonajme testovaciu tlač.

Počas testu prístoj potlačí vzor s úplnou kontrolou trysiek z čoho môžeme vidieť, či tlačová hlava je schopná bezchybne potlačiť celý povrch materiálu. Ak počas testu sa vyskytne chyba, tak v tom prípade budeme vidieť, že je čas na výmenu tlačovej hlavy.

Je dôležité, aby výmenu diela nikdy sme neskúšajme vykonať doma, veď takto môžeme spôsbiť vá‌žne poškodenie v prístroji. V tomto prípade to je najlepšie, ak kontaktujeme výrobcu, dodávatela alebo oficiálne servisné stredisko, kde profesionálne vybavia výmenu.

Stiahnúť článok vo formáte PDF

Záujem a dopyt