Takto sa dá efektívne vyhnúť nedostatku skladových zásob

Na začiatku roka niektoré maloobchodníci museli čeliť s tým, že zvýšený dopyt po určitých výrobkoch spôsobil dočasný nedostatok zásob. Avšak, ak používame správne prístroje a metódy, tak lahko môžeme vyhnúť takýmto situáciám.

V nasledovnom článku sme zhromaždili pár prístrojov a metód, pomocou ktorých jednoducho vieme odstrániť tieto nečakané situácie.

Presná a aktuálna administrácia

Najlepší spôsob sledovania našich skladových zásob, ak o dostupného tovaru pravidelne spravíme inventúru. V záujme toho, aby táto úlohy by nebola dosť náročná, potrebujeme také prístroje, ktoré umožnia našim zamestnancom, aby vedeli držať krok s každodennou zmenou zásob.

Najjednoduchšie riešenie na efektívnu inventarizáciu je samozrejme administrácia na základe čiarových kódov. Pre evidenciu zásob nepotrebujeme nič iné, iba jeden spolahlivý softvér na spracovanie čiarových kód a pár takých prístrojov, ktoré účinne vedia ovládať dané čiarové kódy.

Tieto prístroje môžu byť špecifické skenery čiarových kódov, alebo aj jeden multifunkčný dátový terminál, ktoré pri dekódovaní čiarových kódov sú ideálne aj na vykonanie iných dôležitých úloh v oblasti obchodu a skladovania.

Digitálny administratívny systém umožňuje to, aby predaný produkt ihneď by bol zmazaný z evidencie, takto vždy budeme mať k dispozícií aktuálnu a presnú informáciu ohladom stave skladových zásob.

Dajte si pozor na spotrebiteľské návyky a trendy

To, že z ktorého produktu bude nedostatok v priebehu niekoľkých týždňov alebo mesiacov žial nevie povedať ani jeden podnikatel. Avšak v tom prípade, ak máme k dispozícií dobrý administratívny systém, tak spotrebu môžeme sledovať každý deň a lahšie môžeme plánovať, že čo a kedy potrebujeme objednať.

Okrem návykov našich spotrebitelov dajme si pozor aj na to, že aké sú treny v našej krajine alebo medzinárodne. V mnohých prípadoch môže pomôcť aj sledovanie správ a analytika štatistík, aby sme vopred vedeli, že ktoré sú tie produkty ktoré majú vyšší dopyt a môžeme potrebovať v priebehu niekolkých týždňov alebo mesiacov. Takto účinne vieme vyhnúť nedostatku zásob.

Fantómové zásoby, ako priťažujúca okolnosť

Existujú také veci, ktoré sťažia úlohu skladovej evidencie. To hlavne sa môže stať v prípade takých obchodov, ktoré prevádzkujú aj ako kamenné, aj ako online obchody.

Jeden z nich je takzvaná fantómová zásoba, kde jeden daný produkt sa nachádza v databáze, avšak v obchodu ešte/už nie je kus na predaj.

Presne preto je dôležité, ak prevádzkujeme online obchod, aby sme dávali pozor na to, aby naše zásoby vždy boli aktuálne. Už iba preto, nakolko ak niekto si objedná z nášho internetového obchodu a toavr nie je dostupný, čiže nevieme dodať, tak pravdepodobne is nájde spolahlivejší obchod a lahko sa môže stať, že od nás už nikdy neobjedná.

Prečo je dôležité, aby sme venovali pozornosť na stav zásob?

V prípade, ak zákazníci viackrát márne prichádzajú do nášho obchodu, veď nenájde hladaný výrobok, tak lahko sa môžu od nás dištancovať. A ak tento problém je častý, tak môžeme stratiť vela zákazníkov.

Väčšina obchodov samozrejme si to nemôže dovoliť. Práve preto je dôležité, aby naše skladové zásoby vždy boli správe riadené a vždy v čase sme doplnili dochádzajúce zásoby, ešte predtým, ako sa v našich obchodoch vyskytne dlhodobejší nedostatok.

Stiahnúť článok vo formáte PDF

Záujem a dopyt