
Najlepšie riešenie na rýchlé a presné vykonanie administratívnych úloh je integrácia technológie RFID. Ale štruktúra systému RFID vôbec nie je jednoduchá úloha. Je komplexný proces, počas čoho nie je dostatočný výber vhodných etikiet a snímačov. Pre dokonalé fungovanie potrebujeme aj vela času plánovania.
V tomto článku predstavíme, na čo si treba dávať pozor a ako sa oplatí vybudovať náš vlastný RFID systém.
Čo je to RFID a prečo ho môžete potrebovať?
RFID je skratka výrazu Radio Frequency IDentification, čo znamená rádiofrekvenčnú identifikáciu. Technológiu RFID môžeme aplikovať na preposlanie údajov produktov, živočíchov cez rádiových vlnách.
Systémy RFID obvykle sa skladajú z etikiet, snímačov, naďalej zo zariadenia na spracovanie údajov, ktoré obsahujú jeden mikročip a jednu miniatúrnu anténu.
Pomocou systému môžeme znížiť nie iba čas spracovania údajov, ale môžeme minimalizovať aj možnosť chybného zaznamenávanie informácií. Prostredníctvom čoho technológia garantuje čo najrýchlejšiu a najspolahlivejšiu evidenciu produktov.
Rôzne druhy RFID etikiet
RFID etiketa, iným menom RFID tag je dostupný na trhu v troch verziách: pasívna, čiastočne pasívna, naďalej v aktívnej forme.
Pasívna RFID etiketa nemá k dispozícií aktívny zdroj energie, potrebnú energiu pre fungovanie zabezpečí snímacia jednotka. Ha chceme prejsť na evidenčný systém na základe RFID, tak táto forma je najjednoduchšia a v jednom aj najlacnejšia.
Oproti tomu čiatočne pasívne RFIF tagy sú vybavené s minimálnym zdrojom energie. Z toho už môžete tušiť, že aktívne etikety majú k dispozícií úplne vlastný zdroj energie a fungujú s batériou. Tie posledne uvedené etikety majú aj vlastný čip, čo slúži nie iba na poskytnutie informácií, ale aj na prijímanie informácií. Ich cena preto je ovela vyššia, ako pasívnych etikiet, čo ovplyvní aj životnosť batérie, ďalej aj velkosť pamäti.
RFID etikety vieme umiestniť aj priamo na produkty, ale môžeme sa stretnúť s týmto riešením aj v kartách pri vstupných bránach, alebo v systémoch proti krádeži.
RFID snímač
RFID snímač je taká jednotka, čo je v kontakte so serverom a s počítačom, čo prevádzkuje celý systém. S etiketami komunikuje cez rádiových vlnách, takto získané informácií filtruje a prepošle do dazabázy.
Na trhu sú dostupné skenery s obmedzenými schopnosťami, náročnejšie snímače, integrované s mobilnými počítačmi, naďalej multifunkčné prístroje, ktoré sú vytvorené na snímanie rôzných frekvencií.
To, že ktoré riešenie si vyberieme hlavne závisí od našich cielov, respektíve od typu používaných RFID etikiet. Cenu nejviac ovplyvňuje používaná frekvancia, naďalej schopnosti vypočítania.
Iná pracovná oblasť, odlišné požiadavky
V dnešnom živote RFID systémy už zohrávajú významnú úlohu v mnohých oblastiach. Avšak každá špeciálna oblasť má svoje vlastné požiadavky, preto neexistuje taká formula, čo univerzálne by sme vedeli odporúčať pre každého používatela, ktorý teraz sa začne s RFID.
Pre vybudovanie bezchybného, dobre koordinovatelného systému starostlivé plánovanie a odborná pomoc je nevyhnutná.