Na čo používajú čiarové kódy?

Ak prevádzkujete rušný obchodný center, tak musíte pozorovať a sledovať každý predaný tovar, aby ste boli informovaný, že ktorý tovar je napríklad najpopulárnejší, aby stále ste mali skaldom. Najjednoduchší spôsob toho by bol, aby ste prechádzali medzi regálmi a hladali prázdne miesta a jednoducho ste len naloží tovar tam, kde je potrebné. Ako alternatívným riešením by ste mohli napísať, že čo predáte pri pokladni, zostavili zoznam o zákazníkov, že kto čo kúpil, potom pri dopĺňaní by ste to používali, aby ste uskladnili ten tovar, čo je najpredávanejší. V ptípade malého obchodu to je ešte v poriadku, ale čo je vtedy, ak prevádzkujete jeden Franchise a viac ticícmi produktmi? Okrem tých problémov existuje veľa ďalších ťažkostí v prevádzkovaní obchodov. Napríklad, ak každý tovar označíte cenou a pred predajom je potrebné zmeniť cenu, tak všetko musíte znova označiť. A ako ovládať krádež v obchodu? Ak z regálov chýba vela drahých produktov, určite ste si istý, že ste to predali? Odkila môžete vedieť, že neukradil ani jeden z nich?

Používanie techniky čiarových kódov pomôže vyriešiť tieto problémy. Technológia umožňuje, aby centralizovane ste uložili údaje v takom počítačovom systéme, čo sleduje pohyby produktov, cien a zásobov. Ceny môžete tak často zmeniť, ako len chcete, bez toho, aby ste museli označiť produkty s novými cenovkami. Ihneď môžete vidieť, ak zásoby jednotlivých produktov sú nízke a treba ich znovu objednať. Nakolko technológia čiarových kódov je tak presná, že si môžete byť istý, že každá jedna položka čo chýba (a si myslíte, že nebola proedaná) či nebola ukradnutá a prípadne ich môžete premiestniť do bezpečnejšej časti obchodu, alebo môžete ich ochrániť s RFID etiketami alebo TAG-mi.

Takými systém so základom čiarových kódov sa skladá z 3 hlavnej časti. V prvom rade je potrebný centrálny počítač (server), čo prevádzkuje takú databázu, čo zhromaždí predané produkty, čo ste zozbierali, ďalej kto to kúpil, kolko platil a kolko zostáva na sklade. Druhom rade musíte vytlačiť čiarový kód na všetky produkty. Nakoniec budete potrebovať jeden alebo viac snímačov čiarových kódov, ktoré vedia dekódovať čiarové kódy a ktoré viete používať spolu s pokladnicou.

Ako obsahuje čiarový kód čísla od 0 do 9?

Čiarový kód sa zakladá na velmi jednoduchých princípoch: zadajte všetky prvky, na čo chcete zariadiť číslo, potom jednoducho len vytlačte číslo na prvok, aby ste to vedeli načítať so skenerom čiarových kódov. Mohli by sme aj jednoducho vytlačiť písma, ale s desiatkovými číslami to je problém, že je ľahké ich zameniť (napríklad zle potlačené číslo osem môže vyzerať ako tri, ak prevrátime šesť, tak to vyzerá ako deväť, atď. - a to pri pokladni môže viesť k veľkému chaosu). To čo naozaj potrebujeme, to je jeden úplne spolahlivý spôsob: tlač čísiel, aby sme ich mohli načítať s vysokou rýchlosťou. Tento problém odstránia čiarové kódy.

Každú jednu číslicu čiarového kódu tvorí sedem rovnako velký vertikálny blok. Tieto majú čiernú a biela farbu, aby zobrazili desiatkové čísla od 0 do 9. Každý blok je tak vytvorený, že sa nedá zamieňať s druhým, ani vtedy ak je to otočený.

Ak si pozrite jeden čiarový kód, tak prevdepodobne neviete, že kde sz začína jedno číslo a kde skončí druhé. Ale to je velmi jednoduché. Každé číslo produktu dostane tolko isté horizontálne miesto, presne 7 jednotiek. Potom ktorékolvek číslo od 0 do 9 sa dá zobraziť, jednoducho treba len vyplniť vhodnú 7 jednotku, ktoré majú odlišný vzor čierno bielych pruhov. Takto prvé číslo farbia s dvoma bielymi pruhmi a dvoma čiernými, dvoma bielymi a jednym čierným, kým druhé číslo je zobrazené s dvoma bielymi pruhmi, jedným čiarným, zase dvoma bielymi a nakoniec s dvoma čierými pruhmi.
Prevdepodobne aj Vy ste si všimli, že čiarové kódy môžu byť velmi dlhé, to je preto, nakolko musia ukladať tri rôzne typy informácií. Prvá časť čiarového kódu obsahuje štát, kde produkt vyrobili alebo zaviedli na trh. V nasledovnej časti je potrebné zobraziť výrobcu produktu. Posledná časť čiarového kódu identifikuje samotný produkt. Rôzne typy základného produktu (napríklad 4 balíky fľaše nealkoholického nápoja a šesť balíkov nápojovej plechovky) obsahujú úplne odlišné čísla čiarového kódu.

Ako funguje jeden skener čiarových kódov?

Nemalo by zmysel umiestniť čiarové kódy na jednom produkte, ak by sme nemali k dispozícií takú technológiu, čo dekóhuje ich obsah. Snímače čiarových kódov musia byť schopný rýchlo načítať čierne a biele čiary na produktoch a tieto informácie preposlať na počítač alebo na platobný terminál, čo ihneď ich identifikuje pomocou produktovej databázy.
Predpokladajme kvôli tomuto jednoduchému príkladu, že čiarové kódy sú jednoducho on-off, binárne vzory každej jednej hodnoty čierných čiar a každá jedne biela čiara je nula. (Už sme videli, že reálne čiarové kódy sú sofistikovanejšie ako tento príklad, ale teraz chceme zjednochušiť veci.)
Jeden jednoduchý príklad, čo predstavuje časti a fungovanie systému UPC čiarových kódov.
1. Snímacia hlava svieti na kódy s LED alebo laserovým svetlom.
2. Svetlo odráža čiarový kód jednému elektronickému komponentu svetelného senzora, čo prijme fotoelektrická bunka.
Biele časti čiarového kódu odrážajú viac svetla, kým čierne časti sa menej odrážajú späť.
3. Ak skener je umiestnený pred čiarový kód, tak bunka vytvorí zapnutelné a vypnutelné impulzy, zodpovedajúce čiernym a bielym pruhom. Takže nasledovný sekvenčný kód ("čierny čierny čierny biely čierny biely čierny čierny"), čo bunku riadi nasledovne "off off off on off off".
4. Elektronický obvod čo je pripojený k snímači čiarových kódov tieto on-off impulzy prevádza na binárne číslice (nuly a jednotky).
5. Binárne číslice prepošle počítačovi, či je pripojený k skeneri, čo vníma kód 11101011.

Niektoré čítačky čiarových kódov majú len jedinú fotoelektrickú bunku a snímaciu hlavu posúvajú cez obsah čiarového kódu a bunka rozpozná každú časť čierno bieleho čiarového kódu. Zložtiejšie skenery majú k dispozícií celý rad fotoelektrickej bunky a vnímajú celý obsah kódu naraz.
V realite skenery navnímajú nuly a dvojky a vytvárajú binálne číslice: detektujú sekvenciu čierno bielých čiar, tak ako to tu ukážeme, ale tie priamo prevedia na desatinné čísla.
Väčšina produktov obsahuje jeden jednoduchý čiarový kód pod názvom UPC (univerzálny produktový kód) - rad vertikálnych pruhov, pod ktorým je potlačený rad čísel (tak je možnosť na zapísanie číslo produkty aj ručne, ak napríklad čiarový kód je zle potlačený alebo poškodený a skener čiarových kódov to nevie dekódovať). Existuje aj jeden druhý čiarový kód, čo je čoraz populárnejší a ukladá oveľa viac informácií. To nazývame 2D (dvojdiemnzionálny) čiarový kód a najčastejšie ho nájdeme na takých predmetoch, ako tlačené známky, šeky, obchodné ozkazy alebo webové stránky.

Typy snímačov čiarových kódov

Sú k dispozícií najrôznejšie druhy snímačov čiarových kódov pre najrôznejšie aplikácie. (Na všeobecné používanie, Priemyselné skenery, Snímače pripojeteliné k pokladnici (POS), pevne zabudovatelné skenery)
Obchody s nízkym obratom obvykle používajú jeden základný skener. Majú červený svetlený lúč na snímanie čierno bielych vzorov čiarového kódu, ktoré načítajú reflektujőce svetlo s fotocitlivým CCD alebo fotoelektrickou bunkou. Ak máte k dispozícií kontraktný skener, tak musíte posunúť skener pred čiarovým kódom, aby vnímal po sebe nenasledujúce čierno biele čiary, naopak CCD skenery alebo fotoelektrické bunky naraz vedie dekódovať celý čiarový kód.
V jednom hypermarkete alebo vo väčšom obchodnom centre je pravdepodobnejší, že sa stratneme s náročnejším prístrojom čiarových kódov. Obvykla sú pevne zabudované pod skleneným podnosom, alebo na spodok pokladne a môžete vidieť, že laserový lúč s vysokou rýchosťou natáča pomocou motora, takto produkty sú čitatelné za okamih. Jedna druhá technológia používa malú videokameru, aby ihneď vedel vyhotoviť digitálnu fotku o čiarovom kóde. Počítač následne analyzuje fotku, vyberá len časť čiarového kódu a premení vzor čierno bielych čiar na číslá. (Aplikácie bežiace na mobilných telefónoch fungujú takto, nakolko používajú vstavaný fotoaparát pre dekódovanie kódov.) K tomu podobné snímače čiarových kódov presne načítajú čiarové kódy umiestnené na produktoch a sú ovela presnejšie, ako starý typy pokladničných platieb, kde bolo potrebné ručne zadať každú cenu každej položky. Najlepšie skenery čiarových kódov sú tak presné, že robia len jednu chybu z 70 miliónov snímaní!
V porovnaní s písaním s klávesnicou, kde používatelia každú stotinu je napíšu chybne.

Technológiu čiarových kódov používajú už od 70. rokoch, ale sa rozšírila iba v rokoch 1980 a 1990, pokial obchody sa začali vyvíjať sofistifikované počítačové predajné aplikácie (EPOS). Pred týmto obdobím sa začali hromadiť skladové zásoby, ktoré stáli viac tisíc dolárov. Dnes skenery už sú ovela lacnejšie, môžete si zakúpiť jednoduché USB skenery a softvér, čo už nádjete za pár dešať eur, ktoré stačí len pripojiť k počítači, laptopu a  ihneď ich môžete používať. Vďaka čiarovým kódom dnes už aj menšie obchody môžu tak fungovať s takou intenzitou, ako najväčšie supermarkety.

Stiahnúť článok vo formáte PDF

Záujem a dopyt