Ako nakonfigurovať tlačiareň etikiet?

Po zakúpení tlačiarne etikiet provdepodobne táto otázka je prvá, čo si kladie sám sebe každý zákazník, respektíve pradajcovi tlačiarne. Otázka vôbec nie je taká zložitá, ako sa zdá na prvý pohľad, nakolko tlačiarne kotúčových etikiet sú jednoduché prístroje.

Pravdepodobne už sa stalo s každým, aj tými používatelmi, ktorí pravodelni používajú tlačiareň, že prístroj bolo potrebné nastaviť dodatočne alebo nakonfigurovať. Tento proces je nutný kvôli používaniu, nakolko tieto prístroje kvôli technológie teplenej sublimácie trošku sa stále zmenia. Zmena napríklad môže byť, že tmavosť hlavy sa znižuje, gumený valec sa opotrebuje a k tomu patrí, že nastavenie prístroju sa vždy zmení.

Inštalácia tlačiarne na operačný systém Windows 

Pre každú nami predávanú tlačiareň priložíme kábel, originálny driver od výrobcu a softvér pre tvorbu a tlač etikiet. Prvý krok v proces inštalácie je, že tlačiareň pripojíme k počítaču, alebo k notebooku. Pre priame pripojenie môžeme používať USB, paralelný (LPT) a sériový (RS232) kábel, ďalej pre sieťové pripojenie je k dispozícii pripojenie Ethernet (RJ45) alebo Wi-Fi. Samozrejme tieto opcie sa môžu odlišovať podla typu.

Ak prístroj je pripojený, tak druhý krok je, aby sme nainštalovali ovládací program, pod iným menom driver. Tie sú dostupné na našom webovom obchode osobitne pre každý typ, alebo kliknitím sem podla výrobcov Zebra, Honeywell, Intermec. Pokial sme nainštalovali ovládací program, prístroj je hotový na komunikáciu s počítačom operačným systémom Windows.

Ak používate individuálny softvér, tak ďlašie kroky inštalácie už nie sú potrebné, ale ak by ste chceli používať jednoduchú tlač etikiet, tak choďte na inštalačnú časť "Program pre tvorbu etikiet".

Inštalácia tlačiarne na systém Unix, Linux, alebo MAC OS X

Výrobcovia tlačiarne etikiet obvykle nezabezpečia pre hroe uvedené systémy samostatné drivery, ale každý odporúča používať s tlačirňami driver Common Unix Printing System (CUPS). Tento názov špecifikuje univerzálnu tlačovú bránu pomocou čoho každá tlačiareň je ovládatelná. Nakolko ido o softvér od tretej osoby, tak podpora od každého výrobcu je dostupná iba mierne.
Napriek tomu naša spoločnosť zabezpečuje pre všetky od nás zakúpené tlačiarne plnohodnotnú inštalačnú podporu.

Operačný systém obsahuje driver

Ak máme k dispozícii vždy aktualizovaný operačný systém, tak sa môže stať aj taký prípad, že nie je potrebná inštalácia, len konfigurácia. Systémy, ktoré v základe majú CUPS driver:

 • RedHat
 • SUSE
 • Ubuntu
 • Mac OS X (nad Snow Leopart)

Je potrebná inštalácia driveru

Ak máme iný odlišnú verziu systému, ako hore uvedené a je potrebné nainštalovať driver CUPS, tak budeme potrebovať sebaisté systémové znalosti. Nasledovné kroky bude potrebné vykonať postupne:

 1. Prihlásme sa ako administrátor
 2. Stiahnime si najnovšiu verziu CIPS do súboru /tmp (wget)
 3. Choďte do súboru /tmp (cd)
 4. Skontrolujme si zoznam obsahu, či sme uložili balík (Is)
 5. Pomocou príkazov gzip a tar ste extrahujte komprimovaný súbor, potom choďte do súboru cups- (Is)
 6. Zadajme si nasledovné príkazy v poradí: "./configure", "make", "make install", "/usr/sbin/cupsd"
 7. Proces je hotový, driver je nainštalovaný.

Inštalácia programu pre tvorbu etikiet

Každý výrobca zabezpečuje bezplatné a platné softvéry pre tovrbu etikiet v rôzných konštrukcií pre vlastné typy tlačiarní etikiet. Inštalácia jednotlivých softvérov môže byť odlišná v malom miere, ale obvykle každý typ ja lahko nainštalovatelný pomocou jedného sprievodcu.

Zebra Designer

Pre tlačiarne Zebra je dostupný bezplatný softvér "Zebra Designer", čo je ideálny pre tovrbu a tlač etikiet, čiarovým kódov, objektov. Ďalej verzia PRO zabezpečuje funkcie databáze. Bezplatnú verziu si môžete stiahnuť na stránkach prístrojov, alebo kliknutím na nasledovný odkaz.

Bartender Ultralight

Pre tlačiarne Honeywell a Intermec výrobca odporúča bezplatnú verziu softvéru Bartender Ultralight. Softvér pre návrh vytvoril Seagull, čo je dostupný v rôzných licenciách. O verzie si môžete prečítať viac na webovej stránke.
Bezplatnú vezriu softvéru nájdete kliknutím na nesladovný odkaz.

Kroky procesu inštalácie:

 1. Stiahnite si z internetu najnovšiu verziu sortvéru
 2. Spustite sprievodcu inštalácie
 3. Počas inštalácie si zadajme špeciálne parametre, ktoré sa vzťahujú na tlačiareň, tak ako typ pripojenia, rozmer etikety, licenčný klúč, atď.
 4. Kliknite na opciu Dokončenie, potom reštartujte počítač
 5. Po reštartováni sme pripravený na tvorbu našej prvej etikety


Ak by ste mali akýkolvek problém počas inštalácie tlačirne alebo softvéru, tak sa informujte o možnostiach e-mailom alebo telefonicky. Radi Vám pomôžeme v akýchkolvek otázok!
Stiahnúť článok vo formáte PDF

Záujem a dopyt