Driect thermal alebo thermal transferová tlač?

Čo je rozdiel medzi Direct thermal a thermal transferovou tlačou?

V technike čiarových kódov existujú dva spôsoby tlače: Direct thermal a thermal transfer. Obidva spôsoby používajú thermo tlačovú hlavu, čo pôsobí na povrch etikiet. Termal transférová tlač používa termotransférovú pásku, aby vyhotovila trvácnu  potlač s dlhou životnosťou na rôzných materiálov kotúčových etikiet. V priamej teplocitlivej tlače (Direct thermal) pásku nepoužívajú, v tom prípade farbu nesie termo materiál kotúčovej etikety. Priame tepelné médium (Direct thermal) je citlivejšie na svetlo, teplo a na treniu, čo zníži životnosť potlačeného materiálu.

Prečo Direct thermal a Thermal transfer je najlepšia technológia na tlač čiarových kódov?

Termické tlačiarne etikiet sú ideálne na tlač čiarových kódov, nakolko výsledňujú presnú potlač s výbornou kvalitou a ostrími hranami. Termické tlačiarne tak boli vytvorené, aby tlačili v rámci prípustných odchýlok a zabezpečili presnú šírku pásma, čo je potrebné pre dokonalú tlač a čítanie čiarových kódov. Pomocou oboch technológií môžete vytvoriť jedno aj dvoj dimenzionálne čiarové kódy, grafiky, texty s rôznými tlačovými rozlíšeniami a rýchlosťami.

Ako vybrať pre nás vhodnejšiu tlač medzi Direct thermal a Thermal transfer?

Nasledovné informácie Vám pomôžu pochopiť hlavné rozdiely medzi technológiami a to, že ako treba vybrať pre danú aplikáciu vhodný tlačový spôsob kotúčovej tlačirne etikiet. Priama thermotlač používa chemicky ošetrenú, teplocitlivú médiu, čo prechádza pod thermo tlačovou hlavou. Priama termotlačireň (Direct htermal) nemá farbu, ani držiak na termotransférovú pásku. Prostredníctvom jednoduchého vytvoreniu kotúčové termotlačiarne sú trvácne a lahko ovládatelné. Nakolko nie je páska, tak náklady fungovania priamej termotlačiarne sú nižšie, ako atramentových, laserových alebo termotransfétových tlačirní. Väčšina mobilných tlačiarní používa technológiu priamej termotlače. Direct thermal potlače s časom ale vyblednú. Ak etiketa sa prehriala na teplo, svatlo alebo na iné katalizátory, tak materiál stmavne a text alebo čiarové kódy budú nečitatelné. Kvôli tých príčin priama termotlač sa neodporúča pre identifikačné aplikácie s dlhou životnosťou. Sčitaťelnosť direct thermal etikiet, ID náramkov alebo bločkov vo velkej miere sa zmení v závislosti od podmienkach používania, ale táto technológia môžu poskytnúť dlhú životnosť pre rôzne aplikácie čiarových kódov, vrátane aj prepravné etikety, identifikáciu pacientov alebo návštevníkov, tlač bločkov a vstupeniek. Identifikačné pásky pre pacientov majú špeciálnu vrstvu, čo ich spraví vodeodolnou a chemicky odolnou. Medzi tlačové aplikácie direct thermal patria: prepravné etikety, účtenky, potvrdenky, lískty, kupóny, parkovacie lístky, menovky a ešte viaceré oblasti používania. Pri termotransférovej tlače termická tlačová hlava zohrieva termotransférovú pásku, čo prenesie zohrievanú farbu na materiál etikiet. Farba sa vstrebáva, takto potlač bude časťou materiálu kotúčovej médie. Táto technika zabezpečí kvalitu a trvácnosť potlače, čo je jedinečná oproti inými tlačovým technológiam. Termotransférové tlačiarne etikiet ovládajú viac druhov kotúčovým materiálov etikiet, ako napríklad priame teplocitlivé etikety (Direct thermal), papoerový, polyesterový a polyetilénový materiál.Pomocou thermaltransférovými tlačiarňami môžete vyhotoviť nadmerne trvácne ID pásky, produktové etikety a certifikačné štítky. Jednotlivé materiály etikiet je potrebné zosúladiť s príslušnou termotransférovou páskou v záujme trvácnosti a tlačového výkonu. Vhodné kombinácie materiálu etikiet a termotransférovej pásky, naďalej výber vhodného lepidla výsledňuje etikety s profesionálnou kvalitou, ktoré budú odolné proti extrémnym teplotám, ultrafialovým žiarením, chemikáliam, sterilizáciu a mnoho iným. Medzi tipickým aplikácam pronosom tepla (Thermal transfer) patria: identifikácia produktov, sledovanie obvodov, nepretržitá identifikácia, sledovanie vzorieka súborov, označenie zariadení, riadenie zásob, certifikačné etikety, laboratérne etikety, označenie mrazených produktov v chladiarni a etiketovanie v exteriéri.

Stiahnúť článok vo formáte PDF

Záujem a dopyt