Ako môže mať dlhú životnosť moja tlačiareň?

Jedna dobrá tlačiareň môže byť náš spolahlivý partner na dlhé roky, ak sa bavíme o prácu. Samozrejme iba v tom prípade, ak sa vhodne o ne staráme. Nakolko naša tlačiareň etikiet takisto vyžaduje údržbu, ako ktorýkolvek prísstroj, čo denno denne používame. A ak si nedáme pozor na základné požiadavky, tak lahko sa môže stať, že nechtiac, ale jej životnosť skrátime o roky.

Ale čo môžeme spraviť, aby naše tlačiarne vhodne fungovali až po dlhých rokoch a aby sme sa vedeli vyhnúť vysokým nákladom na údržbu? V nasledovnom článku sme zhrnili štyri najdôležitejšie informácie ohladom údržby.

Dávajte pozor na diely podliehajúce opotrebeniu

Tlačiarne etikiet obsahujú viac takých dielov, ktoré pri stálom použítí občas je potrebné vymeniť. Sem patrí napríklad tlačová hlava, naďalej gumený valček, čo slúži na prenos etikiet.

Tieto spotrebné diley kvôli nepretržitému používaniu sa opotrebúvajú dosť rýchlo, preto ani najopatrnejšie použitie ich nechrání pred tým, aby pár mesačne by sme nemuseli kúpiž nové diely.

Ak to neurobíme, tak to môže viesť k poškodeniu tlačianre, alebo môže spôsobiť nefunkčnosť, ale aj v najlepšom prípade spôsobuje zhoršenie výkonu a kvality.

Avšak v tom prípade, ak vezmeme do úvahy uvedené návrhy na údržbu, tak životnosť dielov podliehajúce opotrebeniu môže výrazne zvýšiť.

Pracujme s ideálnymi nastaveniami

Medzi nastaveniami tlačiarne etikiet sa dá konfigurovať viaceré také nastavenia, ktoré umožňia ekonomockejšiu prácu s prístrojom.

Napríklad sa oplatí znižiť teplotu tlačovej hlavy na ideálny minimum, na ktorej prístroj ešte vie efektívne pracovať. Nakolko tlačová hlava je čím teplejšia, tým rýchlejšie sa opotrebúva a v neposlednom rade minie tým viac energiu.

Pri teplote sa odporúča konfigurovať aj rýchlosť tlače, veď tlačiarne etikiet v mnohých prípadoch procujú na moc vysokej teplote, čo taktiež vidie k vyššej spotreba a rýchlejším opotrebovaním.

Takže výkon našej tlačirne idealizujme k vlastným procovným procesom, s čím súčasne môžeme znížiť aj spotrebu, aj čas opotrebenia dielov podliehajúce opotrebeniu.

Používajme kvalitný spotrebný materiál

Už viackrát sme spomínali, ale nemožno dostatočne zdôrazniť: kvalita našich etikiet nezávisí iba od tlačiarne, ale hlavne od používaného materiálu! Ak používame čím spolahlivejšie termotransférové pásky alebo atramenty, tak budeme dosiahnuť tým profesionálnejší konečný výsledok a vykonaná práca bude tým ekonomickejšia.

Dokonca kvalitné spotrebné materiály navýšia aj životnosť našej tlačiarne. Lacné tonery alebo pásky rýchlo môžu zaschnúť do tlačovej hlavy, oproti tomu originálne farby od spolahlivých výrobcov budú šetrné k opotrebovateľným častiam.

Takže ak používame čím kvalitnejšie fatby a materiály etikiet, tak tým menej často musíme vymeniť tlačovú hlavu a gumený valec, čo dlhodobo môže znamenať značné úspory.

Pravidelne čistite tlačovú hlavu

Predĺženie životnosti tlačovej hlavy pomôže aj pravidelné čistenie. Takým spôsobom môžeme predchádzať, aby nečistoty zhorievali do dielov a tak môže byť krajšia, čistejšia aj potlač etikiet.

Ak tlačová hlava už sa opotrebovala a treba ju vymeniť, tak to môžeme zistiť predovšetkým z potlače. Nakolko potlač s opotrebovanou tlačovou hlavou bude pásikavá, čiastočne neúplné alebo nečitatelná.

V záujme odbornej výmeny alebo čistenia sa odporúča preštudovať manuál k tlačiarni a vykonať proces podla uvedených postupov!Stiahnúť článok vo formáte PDF

Záujem a dopyt