Ako funguje skener čiarových kódov?

Čiarové kódy už dosť dlho sú súčasťou nášho každodenného života. To ale ani nie je div, veď už mnoho rokov znamenajú jednu najjednoduchšiu formu administrácie a registra výrobkov. Najväčšia výhoda pri mnohostrannosti široko používanej kódovacej technológie je aj rýchlosť a účinnosť. Ale naozaj vieme, že reálne ako fungujú tie kódy?

Vlastne čo je to čiarový kód?

Čiarový kód, ako aj jeho menu ukazuje, je prístroj technológie na kódovanie údajov. Skladá sa z vertikálnych čiar a medzier s rôznými hrúbkami, ktoré kódujú jednu konkrétnu číselnú radu. Táto číselná rada všeobecne sa nachádza aj pod čiarovým kódom a označí jeden taký odkaz, čo ukazuje na určitý prvok jednej databázy.

Informácie z čiar sa dajú dekódovať pomocou prístrojov, ktoré boli vytvorené presne ne tento účel a tie prístroje sú takzvaný skenery, alebo snímače, čítačky čiarových kódov. Najväčšia výhoda technológie čiarových kódov je, že pomocou nej jednoducho a rýchlo sa dá zbierať a spracovať údaje.

Aké údaje môže obsahovať jeden čiarový kód?

Pomocou čiarových kódov prakticky sa dá ukladať rôzne informácie, pomocou čoho sa dá vyhladať jeden daný prvok z jednej danej databázy. Avšak najčastejšia oblasť používania technológie je obchod/predaj, veď pomocou etikiet, ktoré si môžeme nájsť na každom obale, produkty sú lahko a rýchlo identifikatelné. Pomocou čiarových kódov môžeme ukladať také informécie, ako napríklad miesto pôvodu, sériové číslo, produktové číslo, ďalej cenovanie daného produktu.

Úloha snímača čiarových kódov

Snímač čiarových kódov je ten prístoj, ktorého úloha je spracovanie informácií z čiarových kódov. Podstata jeho fungovania je, aby pomocou svetelných lúčov rozpoznal a používaním elektronických signálov zmenil za identifikovatelné tie vertikálne tmavé čiary a svetlé medzery s rôznými hrábkami, z ktorých vlastne sa skladá jeden čiarový kód. Samozrejme nie každý snímač čiarových kódov funguje na rovnakom princípe.

Pre dekódovanie takzvaných 1D, respektíve 2D kódov je potrebné používať inú technológiu, avšak podstata v obidvoch prípadoch je rovnaká: rozpoznať a spracovať informácie, ktoré sú ukladané medzi tmavých čiar a svetlých medzier a na základe toho nájsť daný produkt v jednej danej databáze.

V našom webovom obchode si môžete nájsť široký výber a všetky typy čítačiek čiarových kódov, od 1-dimenzionálných až do 2D skenerov a môžete si vybrať ten pre Vás najvhodnejší prístroj z najspoľahlivejších značiek.

Stiahnúť článok vo formáte PDF

Záujem a dopyt