Ako funguje dotykový displej?

V poslednom 15 roku došlo k dôležitému prevzatiu na trhu prenosných zariadení. Prístroje s klávesnicou zvrhli zo svojho trónu alternatívy s dotykovou klávesnicou, vďaka čomu mobilná technológia sa stala populárnejšou ako kedykolvek predtým.

Ale ako fungujú vlastne dotykové displeje? Koľko druhov existuje a prečo sú v dnešnej dobe také populárne?

V prvpm rade objasníme samotný pojem.

Čo je to dotykový displej?

Dotykový displej je interaktívne vizuálne zobrazenie a rozhranie na zadávanie údajov v jednom, čo spraví ovládatelným daný prístroj so stanovením súradnicami nášho dotyku. O dotykový displej sa môžeme baviť vtedy, ak nepoužívame sprostredkovateľských periférií, ale displej dotýkame s prstom alebo s inou pasívnou pomôckou.

Základy technológie sa datujú do rokov 1960, avšak značný úspech bol iba koncom 90-tych rokoch a začínal so vznikom prístrojov PDA, potom vyvrcholila na trhu prenosných prístrojov s rozšírením tabletom a smartfónov.

Hlavné typy dotykových displejov

  • Rezistívne: rezistívný povrch sa skladá z dvoch tenkých kovových vrstiev rôzneho napätia, medzi čími v bežnom prípade je jedne tenká medzera. Ak dotkneme displej, tak medzi dvoma vrstvami sa vytvorí fyzický kontakt na vplyv čoho sa zmení ich elektrický náboj. Na základe rozsahu zmeny jeden navádzací čip vypočíta, že presne kde sme dotkli panel.
  • Kapacitné: v prípade kapacitnej technológie je umiestnená jedna citlivá elektrická komora a pod tým je jeden tvrdý, transparentný ochranný povrch (sklo alebo plast). Ak panel dotkneme prstom, tak spôsobujeme poruchu v elektrickom poli, čo vníma navádzací čip a na základe toho definuje našu pozíciu. Tento druh ovládania oproti rezistívnemu riešeniu vie vnímať aj viac dotykov súčasne na viacerých bodov.
  • Optické: v prípade optického displeja nie je potrebný špeciálny dotykový povrch. Práce bežne vykonajú infra-LED-y, ktoré tvoria jeden viditeľný povrch pred používatelom. Avšak pozíciu dotykového bodu aj tu sa stanovuje porucha prostredníctvom dotyku. Dnes už existuje viac typov optického riešenia s rôznými riešeniami, avšak táto technológia v každej forme má jednu nevýhodu oproti predchádzajúcich variantov. Ak je lacná, tak pravdepodobne je nepresná a ak je presná, tak optický dotykový displej znamená ovela drahšiu alternatívu.
Stiahnúť článok vo formáte PDF

Záujem a dopyt