5 dôvodov, prečo nefungujú Vaše čiarové kódy

Žial sa stane, že čiarový kód je nečitatelný aj napriek tomu, aby fyzicky bol poškodený. Vtedy v mnohých prípadoch nerozumieme, že môže byť samotná chyba. Pravda je to, že dekódovacie ťažkosti môžu príčiniť aj viaceré dôvody a pri vytovreny vlastného čiarového kódu môže existovať aj viacerých vecí, na ktoré naozaj sa oplatí si dávať pozor. V nasledovnom článku chceme predstaviť najčastejšie chyby, ktoré velakrát sťažujú dekódovanie čiarových kódov aj najkvalitnejším skenerom.

Stačí urobiť niekoľko základných krokov a môže to výrazne prospieť, aby sme vyhotovili perfektné čiarové kódy!

Zlé umiestnenie

Počas dekódovania  je veľmi dôležité správne umiestnenie čiarového kódu. Ak máme nerovný, drsný povrch alebo kód sa nachádza v rohu produktu, tak to v mnohých prípadoch sťažuje prácu snímača.

Presvedčte sa o tom, že čiarový kód je umienstnený na najlepšom mieste, kde ho vie dosiahnuť snímač a nazabúdajte ani to, aby aj z hladiska vzhladu aj rozmeru zodpovedali stanovenej norme, veď vo väčšine prípadov čiarové kódy, ktoré naspĺňujú normu znemožnia dekódovanie ukladaných informácií.

Nevhodná kombinácia farieb

Hoci čiarový kód v základe je jeden flexibilný nosič informácií a jeho čítanie neprekážajú tvary a farby rôzných zobrazení, ale existujú také drobnosti na ktoré sa oplatí venosvať dostatočnú pozornosť, hlavne pri jednotlivých dizajnov.

Nakolko čiarový kód sa skladá z kombinácií čierných čiar a svetlých medzier, napríklad jeho negatív skenery nedokážu dekódovať.

Odporúča sa venovať pozornosť aj na to, aby sme nepoužívali velmi podobné farby, veď ak chýba vhodný kontrast, tak čiarový kód zase bude nedekódovatelný.

Priehľadné balenie

Skenerom čiarových kódov môže spôsobiť problémy aj dokódovanie čiarových kódov, ktoré sú potlačené na priehladnú plastovú fóliu, ktoré sa skladajú iba z čiernych čiar. Nakolko v tom prípade takisto chýba dostatočný kontrast medzi farieb a skener pravdepodobne nebude schopný spracovať ukladenú infromáciu ukrytú medzi čiernych čiar. Niet sa však čoho obávať, nakolko chybu jednoducho sa dá odstrániť.

Ak používate priehladné balenie, tak čiarový kód potlačte na biely základ s čiernou farbou, alebo existuje ešte jednoduchší spôsob: ak nalepíme na fóliu jednu etiketu, čo obsahuje čiarový kód.

Pri priehladnému baleniu si musíme dať pozor aj na lesklé a kovové povrchy, veď aj tie môžu spôsobiť nepríjemnosti pri čítaní, nakolko reflexný účinok tiež môže sťažiť plynulé dekódovanie skenerov.

Tlač so slabou kvalitou

Žial vo vela prípadoch sa stane, že na tlač čiarových kódov používajú nevhodné zariadenie. Bežné atramentové tlačiarne nie sú nevyhnutne vhodné na to, aby vytlačili trvácne, odolé etikety, veď takým spôsobom vyhotovené etikety rýchlejšie sa opotrebávajú, poškodia a ovlea viac sú vystavené vplyvom na životné prostredie, ako etikety potlačené s tlačarňami, ktoré sú vytvorené presne na túto úlohu.

V našom online obchode aj Vy môžete nájsť najmodernejšie a najspolahlivejšie tlačiarne etikiet, s ktorými si môžete byť istí, že už nikdy sa nemusíte báť, že vaše čiarové kódy budú nekvalitné alebo poškodené!

Nepresný dizajn

Všetci sme ľudia a ľudia často robia chyby. Žial to sa môže stať aj pri vytvorení čiarových kódov a môže sa vyskytnúť aj to, že sa stane nejaká chyba. Avšak digitálna administrácia žial netoleruje ani najdrobnejšiu chybu a môže znamenať problém aj jeden preklep alebo jediná nesprávna čiara, čo môže tiež viesť k úplnej zbytočnosti hotového čiarového kódu.

Pred tlačou vždy sa uistite, že v softvéru pre návrh etikiet všetky informácie ste zadali správne, takto práca v2zdy môže byť bezproblémová a nebudeme mať nepríjemné prekvapenia v tom prípade, ak už máme potlačené všetky etikety.



Stiahnúť článok vo formáte PDF

Záujem a dopyt