3+1 tipy, aby Váš akumulátor fungoval dlhšie

V dobe inteligentných prístrojov nabíjačky, USB káble a akumulátory sa považujú za spotrebný materiál. Míňame menšie majetky, aby sme ich nahradili, hoci s minimálnou starostlivosťou sa ich dá ochrániť a používať na oveľa dlhší čas.

Nahradenie akumulátorov, nabíjačiek môže byť problémové nie iba v prípade smartfónov, ale aj pri mobilných zariadení, ako napríklad v prípade prenosných dátových terminálov. Ak napriek tomu, že zdroj energie posledne nazývaných obvykle vytvorili na oveľa vážnejší výkon.

V nasledovnom článku Vám ukážeme pár takých radov, s čím môžete zachovať, respektyve predĺžiť životnosť nie iba bežných spotrebitelských smartfónov, ale aj batérie prístrojov, ktoré používajú v obchode alebo v skladovaní.

Batériu nikdy neprebíjajte

Väčšina ludí si myslí, že kým dlhšie nabíjajú svoju zariadeniu, spravia tým lepšie akumulátoru. Mnohy práve preto nechajú nabíjať svoj smartfón, tablet alebo notebook aj počas celej noci, alebo celého víkendu. Odborníci avšak myslia uplne inak, nakolko podla nich takýmto spôsobom môžeme spraviť ovela horšie k nášmu akumulátoru, ako kedy sme si mysleli.

Nakolko medzi ideálnými podmienkami naše prístroje by sme namali nabíjať na 100%, ďalej aj proti tomu sme sa mali vyhnúť, aby úplne vybili. Podla možnosti vždy sme skúsme nechať batériu medzi 40-80% a ak batéria už je plne nabitá, tak za žiadnych okolností nenechajme, aby bola pripojená k sieti. Veď to poškodzuje bunky prostredníctvom čoho význame skráti životnosť akumulátora.

Dávajme si pozor na ideálnu teplotu

Na batérie inteligentných prístrojov v základe je charakteristický, že nezvládajú odbre extrémne teplotné výkyvy. Vôbec neobľubujú ani horúčavy nad 35 stupňov Celsia, ani zimu pod 0 stupňov.

Za ideálne prostredie by sme mohli povedať izbovú teplotu, preto podla možnosti si skúsme vyhnúť proti zimné, vonkajšie použitie, respektíve to, aby v lete v horúčave sme nachali náš telefón alebo počítač v horúcom aute. Samozrejme akumulátory prístrojov používaných v obchode a skladovaní majú ovela väčšiu toleranciu voči extrémnými tepelnými výkyvmi, avšak by sme si mali dávať pozor aj v prípade priemyselných akumulátorov, takže ak vieme, tak radšej sa vyhnime extrémnym podmienkam.

Stále, bezproblémové používanie

Jedna vlastnosť batérií lithium-ion je, že po dlhej, nepoužívanej dobe ich výkon sa klesne a po danom čase je pravdepodobné, že sa stanú nepoužiteľnými. Kým častejšie použyívame jeden prístroj, tak akumulátor bude fungovať tým spolahlivejšie a bude tým menej náchylné na to, aby pred časom sa vybil.

Takže dávajme si na to pozor, aby akumulátor jedného prístroja sme nechali v zásuvke týždne, mesiece alebo roky! Hoci v prípade pracovných zariadení, ktoré používame v každodennom živote nás štandardne žiadne riziko nehrozí. Nabime naše zariadenia čím častejšie, pokiaľ sa dá tak s menšími energetickými dávkami, denne až viackrát, nakolko takto môžeme chrániť a predĺžiť bunky akumulátorov proti tomu, aby utrpieť akékolvek trvalé poškodenie.

Ak je možné, tak používajme továreňskú nabíjačku

Nabíjačka je taký doplnok, ktorý v prípade elektronických zariadení sa pokazý skôr, ako inýkolvek, vrátane aj akumulátora. Jej nahradenie môže spôsobiť problémy, nakolko továreňské verzie v tomto prípade sú drahšie, ako lahšie obstarávatelné, lacnejšie náhradné nabíjačky.

Ale predtým, než by sme kúpili náhradnú, neoriginálnu nabíjačku, musíme vedieť, že to možno nebude dobrý nákup. Lacné alternatívy štandardne sú vyrobené s menším alebo väčším napätím, ako to vyžiada akumulátor v dôsledku čoho môžu spôsobiť vážne poškodenia nie iba v bunkách, ale v horšom prípade aj nehody. Už sme mohli čítať o mnohých takýchto prípadoch v ktorých jedne neoriginálna nabíjačka spôsobila požiar a pri škody na majetku požadovali aj ľudský život.

Práve preto, či ide o smartfón, alebo o mobilný počítač, čo používame ako pracovný prístroj, v každom prípade odporúčame používať testovanú, továreňskú nabíjačku, ktorá spĺňa normy.

Stiahnúť článok vo formáte PDF

Záujem a dopyt