2.0 alebo 3.0? Čo je rozdiel medzi konektormi USB?

V posledných 15 rokov technológia USB sa rýchlo rozšírila a nadnes už sa stala súčasťou každodenného života. Port USB sa stal dôležitou súčasťou počítačov, telefónov a kancelárských prístrojeov, napriek tomu častokrát počujeme, že forma dátového prenosu nie je jednotná. Podstatné rozdiely môžu byť aj medzi jednotlivými portmi USB a dátovými káblami.

Ako rozvíjala technológia USB v posledných rokoch a čo je rozdiel madzi dátovými prenosnými portmi 2.0, respektíve 3.0? Dávajte si pozor a ukážeme Vám!

Čo je to USB?

USB, takže Universal Serial Bus je populárna počítačová forma dátového prenosu. Konektory USB sa dajú pripojiť pomocou káblami s rôznými kompatibilnými prístrojmi (napr. smartfóny, digitálne fotoaparáty, tlačiarne, atď.) a takto vzniknuté pripojenie umožňuje to, aby na uložené dáta na prístroji sme vedeli kopírovať na pevný disk počítača. Okrem toho USB riešenie v posledných rokoch sa stalo bežnou metódou na nabíjanie batérií inteligentných prístrojov.

Od vyskytnutia technológia prevzala miesto mnohým predtým používaním pripojovacím portom a nie náhodou. Nakolko jeho najväčšia výhoda je, že ho podporuje každý moderný operačný systém a je používatelný takisto na PC, prístrojoch Mac a na inteligentných prístrojoch. Okrem toho pomocou takzvaného "Hub" sa dá aj zdielať, prostredníctvom čoho ich úložisková pamäť USB bude mimoriadne lahko rozvíjatelná a rozširitelná.

Krátka história USB

Na vypracovaní technológie USB začala pracovať viac velkých spoločností v roku 1994. USB 1.0 prvej generácia bol zverejnený v roku 1996 a s menšími zmenami bol rozšírený až do roka 2000, keď ho nahradila novšia, rýchlejšia verzia 2.0. Vtedy zaviedli aj pripojenie mini-B a Hi-Speed a používali sme ho až 8 rokov, až do vydania 3.0.

Rozdiel medzi verziami hlavne sa prejavuje v rýchlosti. USB 3.0 oproti predchodcov má ovela väčšia rýchlosť prenosu údajov. To presne zmanená 5 Gbit, čo je skoro až desať krát rýchlejší, ako rýchlosť predchádzajúceho dátového prenosu 2.0. Napriek zmien porty USB 3.0 aj naďalej sú kompatibilné s prístrojmi a dátovými káblami, ktoré podporujú ešte staršiu technológiu.

Stiahnúť článok vo formáte PDF

Záujem a dopyt