Snímanie čiarového kódu

Interface

Kompatibilita

Extra opcia

Výrobca

Dostupnosť

Výrobcovia Snímač čiarového kódu


Súvisiace články a blogové príspevky


Často kladené otázky


Snímač čiarových kódov je taký prístroj, ktorého úlaha je spracovanie čiarových kódov. Podstata jeho fungovania je, aby pomocou svetlených lúčov a elektronických znakov identifikoval definované striedanie tmavých vertikálných čiar s rôznými hrúbkami a svetlých medzier. Následne prepošle dekódovanú informáciu počítačovi alebo klientského počítačovi. Teda skener funguje ako vstupný prístroj, z tohto hladiska sa neodlíši od klasickej klávesnice. Načítaný a dekódovaný znakový reťaz sa zobrazí aktuálnej pozície kurzoru. Ak by ste chceli vedieť viac o technike čiarových kódov, tak si môžete prečítať viac v tomto zázname.

Skenyery čiarových kódov k fungovaniu nevyžadujú žiadny špeciálny softvér alebo ovládací program. Emulujú klávesnicu, preto počítač ich rozpozná ako vstupné zariadenie plug-and-play. Avšak v tom prípade, ak sa usilujeme na perfektnú a presnú prácu, tak sa oplatí používať jeden špeciálný softvér vytvorený výslovne pre ovládanie čiarových kódov.
O týchto riešení si môžete prečítať viac v tomto zázname.

Rozsah bezdrótových čiarových kódov sa pri jednotlivých modeloch líši, ale väčšina prístrojov používa technológiu Bluetooth (Class 2) a rozsah vzdialenosti je 33 metrov. Priemyselné snímače čiarových kódov štandardne používajú technológiu Bluetooth (Class 1), čomu rozsah presahuje aj 100 metrov. Táto vlastnosť je veľmi užitočné pre takých veľkých obchodoch a skladoch, kde kvôli veľkej vzdialenosti drótový skener by nebol vhodný.

Je dôležité poznamenať, že technológia spracovania obrazu jednotlivých skenerov môže odlíšiť. Bežný laserový snímač čiarových kódov nie je schopný načítať údaje z obrazovky. Pre to, aby sme vedeli načítať jeden kód z displeja potrebujeme 2D imager, takže dvojdimenzionálny skener čiarových kódov. Nakolko táto technológia inak spracováva načítané kódy (ako fotografiu). Najväčšia výhoda prístrojov 2D imager je, že okrem 1-dimenzionálnych čiarových kódov rozpozná aj všetky typy 2-diemnzionálnych kódov (napr. Qr kód, DataMatrix, atď.) a výborne dekódujú aj poškodené a zlé vytlačené čiarové kódy.

Moderné skenery používajú taký laser druhej triedy, čo nie je škodliví pre telo alebo oči.

Väčšina káblových prístrojov - továrensky - má k dispozícii 2 metrový kábel. K viacerým modelom sa dá vybrať dlhší kábel, poprípadne 5 alebo aj 10 metrový. Ak by ste potrebovali kábel na dlhší dosah, tak je rozumné si vybrať prístroj z bezdrótovej kategórie, ktorých rozsah v závislosti od modelu môže byť až 33-100 metrov.

Dekódovanie 2D čiarových kódov nevyžaduje špeciálny prístroj je potrebné len vybrať taký prístroj, čo má technológiu 2D Imager. Klasický, laserový snímač dekóduje odraz čierno-bielych čiarových kódov. Táto technológia nie je vhodná na snímanie 2-dimenzionálnych čiarových kódov. S väčšinou čítačiek area imager môžeme vyhotoviť aj fotografie, ako napríklad o dôležitých dokumentoch, prepravných listov, atď. Napokon oproti štandardných laserových skenerov efektívne dekódujú aj poškodené kódy, alebo kódy so zlou kvalitou.

To, že aký skener si vyberieme môže závisieť od viacerých hladísk. Najprv sa musíme rozhodnúť, že medzi akými podmienkami chceme používať prístroj. Napríklad v menšom obchode alebo sklade budeme potrebovať skener s iným rozsahom snímania a výkonom a zase iný medzi priemyselnými podmienkami. Je to prava aj z hladika výkonu aj z rozsahu. Ďalšie dôležité hladisko je mobilita. Kým so stolnými snímačmi sme viazaní na mieste, tak s bezdrótovými snímačmi máme priestor na pohyb. Ak počas práce sa potrebujeme vela pohybovať, tak v tom prípade sa oplatí si vybrať bezdrótový skener, čo funguje s technológoiu Bluetooth alebo Wi-Fi. Okrem toho tiež sa musíme rozhodnúť, či s vybraným prístrojom potrebujeme dekódovať len klasické jednodimenzionálne, alebo aj 2D čiarové kódy (napr. QR kód).

Záujem a dopyt