Nákup snímača čiarových kódov

Čítačky čiarových kódov sú lahšie používatelné, než kedykolvek. Jednoducho len zapojte kábel do snímača, potom do počítača a už je hotový na snímanie! Pričom ich fungovanie sa stalo lahším, tak vytvorenie a fyzická konštrukcia je dostupná v širokej škále ako pred pár rokom. Výber vhodného snímača čiarových kódov môže byť výzvou bez poznania rôzných typov a možností.

Prvý krok je určovanie jedinečných potrieb:

- Kde chcete používať skener čiarových kódov? Chcete pripojiť k pokladnici, na všeobecné používanie v maloobchode, inventúru alebo v priemyselnom prostredí?
- Ako často ho budete používať? Príležitostne, alebo neprtržite?
- Aké čiarové kódy budete dekódovať s prístrojom? (1-dimenzionálne, 2-dimenzionálne, DPM)?
- Ako chcete používať skener? V stojanu, zabudovane, ručne, alebo upevnene?
- Chcete ho pripojiť k pokladnici, inteligentného prístroju, alebo k počítači? Cez aký interface?

Ak viete určiť, že ako plánujete používať skener čiarových kódov, tak sa viete rozhodnúť, že aký typ snímača, vytovrenie a iné opcie sú potrebné. Pochopenie týchto faktorov Vám pomôže nájsť tú najlepšiu čítačku čiarových kódov.

Typy snímačov čiarových kódov

Pri výbere vhodného snímača jeden z najdôležitejších faktorov je správne určenie dekódovača, snímaceiho engine. V konečnom dôsledku to záleží od toho, že aké typy čiarových kódov budeme čítať a že prístroj s akou intenzitou budete potrebovať.

Laserový snímač čiarových kódov

Táto optika je najznámejší typ snímačov čirových kódov. Používa červenú laserovú diódu na odraz čierno bielej medzery čiarového kódu. Laserové skenery vedia načítať len bežné lineárne (1-dimenzionálne) čiarové kódy, ale toto riešenie je aj nákladovo najefektívnejšie. Štandardné laserové skenery vedia čítať od pár centimetrov až do rozsahu 1 alebo 2 metrov v závislosti od velkosti čiarového kódu. Existujú aj také rozšírené laserové skenery, s ktorými je možné načítať etikety a na nich uvedené čiarové kódy aj zo vzdialenosti 10 metrov.

Linear Imager snímač čiarových kódov

Skenery linear imager sú podobné ako laserové snímače, čítajú len 1-dimenzionálne čiarové kódy. Ale na miesto toho aby, dekódoval odrazeného svetla lasera, spraví fotku o čiarový kód a to spracováva. Potom analyzuje túto fotku, aby extrahoval a detektoval informácie z kódu. Linear imager optiky velmi dobre vedia nahradiť laserové skenery, nakolko snímacie schopnosti a náklady sú podobné. Tieto snímače kvôli odolnost voci chybám lepšie vedia dekódovať zle vytlačené a poškodené kódy, ako laserové čítačky. Pri aplikácii, ktoré vyžadujú intenzívne skenovania lineárna zobrazovacia technológia môže byť výborné riešenie, veď je nákladovo efektívnejšie.

2D Imager snímač čiarových kódov

Ako aj linear imagery podobne fungujú aj 2-dimenzionálne imagery, zaznamenajú jeden obrázok, potom to softvérovo analyzujú. Ale oprati lineárnych zariadení, tieto prístroje sú schopné dekódovať všetky typy čiarových kódov. Prístroje 2S Imager podporujú všetky 1-dimenzionálne, kumulované a 2-dimenzionálne čiarové kódy. Ďalšia výhoda technológie je, že orientácia kódu, uhol dekódovania nie je podstatné počas snímania. S laserovými a linear imagermi treba načítať čiarové kódy horizontálne. S 2D imagermi môžete spraviť podrobnejšiu fotku, sú inteligentnejšie, preto sa dá načítať kód z akéhokolvek smeru. Výsledňuje rýchlejšie snímanie s kratším časom zamierenia. 2D imagery sú schopné nasnímať akýkolvek čiarový kód z akéhokolvek povrchu, vrátane monitory a displeje smartfónov, tabletov. Vďaka ich vlastnostiam a velmi intenzívnemu snímaniu sú čoraz populárnejšie v každom priemyselnom odvetví, urýchlujú skenovacie aplikácie a rozširujú spôsoby používania čiarových kódov.

Vytvorenie

Ak viete, že aký typ snímača budete potrebovať, tak ďalšia velká otázka je, že aké vytvorenie má mať čítačka. Skoro každý spozná klasické pištolové a stojanové snímače z obchodov alevo potravín. Skenery majú 5 hlavné kategórie, čo sa týka dizajn a každý typ má svoje výhody v závislosti od používania.

Ručné snímače čiarových kódov

Toto vytvorenie je najbežnejšie. Vytvorenie snímača sa podobá na rukoväť pištola a sú velmi jednoducho ovládatelné. Jednoducho treba len zameriavať skener na čiarový kód a treba stlačiť spúšť. Väčšina modelov ponúka aj stojan pre jednoduchšie fungovanie. Ručné skenery sú dostupné aj v bezdrótovom prevedení, aby sme sa mohli vyhnúť proti káblov a zvýšiť mobilitu.

Stolné snímače čiarových kódov

Stolné skenery tak boli vytvorené, aby dokonale zapadali k pulte pri predaji alebo výdaji tovaru a nebolo potrebné držať v ruke. Tieto skenery sú vytvorené na ručné snímanie a nevyžadujú zásah pri čítaní kódov. Oproti ručných skenerov namiesto jedného zameriavača majú k dispozícii velký snímací priestor, aby znížili čas na zameriavanie. Tieto typy skenerov všeobecne môžeme nájsť pri pokladni v obchodoch, nakolko lahko a rýchlo môžeme snímať viac produktov. Treba len umiestniť čiarový kód pred snímač a automaticky ho dekóduje.

Mobilné počítačové skenery (dátové terminály)

Kým čím viac vedia základné skenery, tak mobilné prenosné počítače ponúkajú ešte väčšiu slobodu, nakolko fungujú aj ako počítač, aj ako snímač čiarových kódov. Pomocou mobilných terminálov môžete volne pohybovať, počas čoho ukladajú informácie do externej pamäte, alebo komunikujú so serverom prostredníctvom bezdrótových pripojení, ako Wi-Fi (WAN). Mobilné terminály sú ideálne pre také aplikácie, ako napríklad riadenie zásob a sledovanie výroby.

Namontovatelné snímače čiarových kódov

Fixne montovatelné skenery sa podobajú k stolným snímačom, veď čiarový kód treba len umiestniť pred snímacou hlavou a ihneď ho dekódujú. Pravdepodobne už ste sa stretli s takými skenermi v supermarketoch a medzi samomonitorovacie body. Vela modelov má k dispozícii vstavanú váhu, aby plnohodnotne vedel uspokojiť používanie POS.

Pevne zabudované snímače čiarových kódov

Tieto skenery sú trošku špeciálnejšie, ako ostatné typy, nakolko ich vytvorili na integrovanie do väčšieho automatizovaného systému. Tieto skenery obvykle sú namontované na výrobnú linku, pásové dopravníky, alebo do KIOSK a nie je tipický trigger alebo snímacie tlačidlo na fyzickom kryte. Často sa stáva, že tieto skenery sú riadené prostredníctvom vnútorných senzorov alebo ovládačov. Fixné snímače existujú v širokom rozsahu rýchlostí, sú schopné ovládať vysokorýchlostné výrobné linky bez akéhokoľvek zásahu používateľa.

Drótové alebo bezdrótové snímače

Každý skener musí komunikovať s PC, aby preposlal informáciu o čiarovom kóde do používaného cielového softvéru. V minulusti existovali len káblové skenery, ktoré boli pripojené k počítači cez kábel. Tieto snímače ešte sú stále najpopulárnejšie typy a štandardne pripájajú cez USB kábel k PC. Rôzne modely majú k dispozícii aj sériové (RS232), PS/2 a terminálové pripojenie. Drótové skenery sú lahko nainštalovatelné a rýchlo sa dajú umiestniť do prevádzky, naďalej znamenajú najmenej nákladné riešenie. Ale aj bezdrótové skenery sú stále populárnejšie, nakolko s rozvojom technológie znížili náklady na ich výrobu. Tieto ručné skenery fungujú takisto, ako káblové typy, výnimka je, že skener funguje bez káblov a komunikuje so základňou/dokovacou stanicou. Základňu alebo dokovaciu stanicu je potrebné pripojiž do počítača s jedným káblom. Počítač nepotrebuje bezdrótovú podporu, nakolko dokovacia stanica a čítačka to všetko ovláda. Pripojte základňu, spárujte skener na základňu a ihneď môžete skenovať.
Výmenu bezdrótového snímača je jednoduchá, nakolko nemá vplyv na počítač alebo na softvér. Väčšina bezdrótových skenerov používa Bluetooth pripojenie, čo štandardne zabezpečí 12 metrový rozsah. Existujú špeciálne Bluetooth a iné bezdrótové jednotky, ktoré majú rozsah snímania až 60 metrov a nad. Jednotlivé modely ponúkajú aj také ďalšie služby, ktoré drútové snímače nemajú k dispozícii, napríklad režim hormadnej pamäti a priame párovanie. Výrobrne prispôsobujú k laptopu, tabletu alebo smartfónu, sú používatelné pre vstavané Bluetooth funkcie. Bezdrótové skenery čiarových kódov zabezpečujú väčšiu mobilitu v každej aplikácii.

Robustnosť

Prostredie je dôležitý faktor, ale musíme brať do úvahy je spôsob použitie snímača. Možno, že bude vo všeobecnom prostredí, ale ak skener môže dotknúť vonkajší vplyv, tak jedna robustnejšia opcia môže pomáhať šetriť čas aj peniaze. Väčšinu skenerov navrhli na každodenné používanie do kancelárského alebo obchodného prostredia. Náhodným kvapiek vody a paru do nejakého času vie odolať každý snímač. Ale ak čítačky čiarových kódov používate v v sklade alebo v exteriéri, tak je odporúčané si vybrať jeden priemyselný prístroj. Rozdiely medzi bežným a priemyselným snímačom sa pohybujú vo velmi širokom spektre. Priemyselné zariadenie sú plne chránené proti prachu a odolajú voči páde až z výšky ~2 metra. V ochrannom púzdre túto ochranu môžeme ešte navýšiť. Niektoré prístroje z našej ponuky by sa dali používať ak ako kladivo, bez akéhokolvek poškodenia! Priemyselné skenery môžno, že na prvý pohlad budú drahšie, ale po nejaký čas, keď už bežné skenery poškodia a treba ich vymeniť, tak náklady sa rýchlo vyrovnávajú.

Nájdenie vhodného snímača čiarových kódov

Medzi vela možností, ktoré sú k dispozícii je velmi dôležitý si nájsť tú vhodnú čítačku čiarových kódov pre Vaše požiadavky. Vymedzenie použitia snímača a potrebné funkcie ulahčujú proces rozhodnutia. Ak ešte ste stále bezradný alebo máte nejaké otázky, tak kontaktujte nás, radi Vám pomôžeme!

Stiahnúť článok vo formáte PDF

Záujem a dopyt