Nákup kotúčovej etikety a termotransférovej pásky

Čiarové kódy sledujú od maloobchodných produktov cez pacientov a až do vojenského materiálu. Výber vhodnej média pre aplikáciu môže byť ťažkopádne kvôli základného materiálu, lepidla a velkosti. Hoci jedna papierová etiketa môže dokolane fungovať pri jednej štandardnej produktovej etikety, môže nevhodne fungovať pri takých aplikácií, kde potrebujete označiť taký stroj, ako napríklad jedno vozidlo. Na také použitie by lepšie vyhovovala jedna flexibilnejšia plastová etiketa. Okrem toho etikety nie sú vždy to najlepšie riešenie pre danú úlohu, ako napríklad v prípade označenia/sledovania pacientov s identifikačnými náramkami.

Z dostupných typov spotrebných materiálov a širokého výberu základných materiálov, výber toho najlepšieho môže byť velká výzva a náročná úloha.

Prvý krok pre nájdenie vhodného spotrebného materiálu je identifikácia individuálnych požiadaviek:
- Čo sleduje jeden čiarový kód? Produkty, ludia, zariadenia?
- Do kedy je používatelná etiketa alebo ID páska?
- Do akého prostredia sa dostane spotrebný materiál?
- Na aký povrch bude aplikovaný daný spotrebný materiál?

Ak viete dofinovať, že ako budete používať médiu s čiarovým kódom, tak sa môžete rozhodnúť, že aký materiál, lepidlo alebo iné funkcie potrebujete. Nasledový popis Vám skúsi pomôcť pri výbere, pomáha pochopiť proces nákupu spotrebného materiálu a stanovať najvhodnejšiu médiu podla Vašich požiadaviek.

Typy spotrebných materiálov

Pri výbere najvhodnejšieho spotrebného materiálu prvý krok je stanovenie vhodného formálneho faktora.
Hoci väčšina aplikácií vyžaduje alebo používa samolepiace etikety, existujú aj iné druhy spotrebných materiálov, ktoré lepšie zodpovedajú k dasným úlohám.

Etikety

Ak hovoríme o etiketách, tak sa bavíme o bežných samolepiacich nálepiek. Každá etikety má nejaké lepidlo a je ich potrebné lepiť priamo na povrch, produkt alebo zariadenie. Etikety sú zďaleka najbežnejšie druhy médie čiarových kódov kvôli jednoduchej tvorby, tlače a lahkej aplikácie ich prístrojov. Etikety sú vybavené s rôzným druhom lepidla a majú široký rozsah veľkostí, aby prispôsobili do akéhokolvek prostredia.

Kontinuálne pásky

Hlavný rozdiel medzi etiketou a kontinuálnou etiketou je naprítomnosť lepidla. Kontinuálne pásky sú aj hrubšie, ako etikety. Najbežnejší oblasť používania týchto etikiet je textilná našívacia etiketa do oblečenia. Vo všetkých takých aplikácií, kde nie je k dispozícii hladký/rovný povrch, tam môžete používať aj iné, ako napríklad: sponky alebo zošívačky, aby ste aplikovali jednu etiketu, textilnú pásku. Takisto aj také aplikácie, kde je potrebné odstrániť etiketu bez toho, aby zostal kúsok lepidla, tam ideálne bude používanie tag etikiet.

Identifikačné náramky

 ID páska je velmi špeciálne riešenie pre označenie s čiarovými kódmi, ale je najideálnejšia pre sledovanie, označenie ludí. Častokrát zvykli používať jednu etikety na šatách, ale to nie je najlepšie riešenie, nakolko po nejakého času môže spadnúť.
Identifikačná páska je spolahlivá a lahko používatelná prostriedok toho, aby ste označili s čiarovým kódov takú osobu, ktorú je potrebné sledovať, identifikovať.

Tlač

V závislosti od životnosti médie je k dispozícií 2 rôzne technológie tlače. Spôsob tlače definuje, že ako dlho potrvá tlač pri médie.

Priama termotlač

Priamy prenos tepla (DT) nepoužíva židnu farbu alebo pásku pri tlači. Tlačové médium je potiahnutá s teplocitlivou vrstvou, čo zmení farbu po kontakte s tlačovou hlavou. Tlačová hlava sa zahrieva a ochladzuje v súlade s čiarovým kódov a potom potlačí médiu. Nakolko tlačiareň tlačí bez TTR pásky, priama termotlač je jednoduchšia a znamená nižšie celkové náklady. Spôsob priamej tlače ešte stále výsledňuje ostré potlače s dobrou sčítacou schopnosťou.
Pre všetky krátkodobé aplkiácie, ako napríklad prepravné etikety priama termotlač je najefektívnejšie riešenie.

Termotransférová tlač (tepelný prenos)

Teplonosné médium nie je potiahnutá teplocitlivou vrstvou a vyžaduje termotransférovú pásku pre potlač, čo musí byť v súlade s používaným základným materiálom. V tom prípade vlastne roztopí farbu na nosič s vytvorením návrhom. Kým materiál na prenos tepla používa 2 spotrebný materiál a na prvý pohlad sa môže zdať drahšie, ale prednosť dlhej životnosti môže znamenať úsporu nákladov oproti teplocitlivej tlače. Teplonosné médium nie je vystavený len voči teplu a vlhkosti, ale obraz sa dá opraviť, preto potlač je najtrvácnejšie, najdlhodobejšie riešenie. Nakolko farby a hustotu stanovuje TTR páska a rozlíšenie tlačiarne, takto tento spôsob výsledňuje spolahlivú potlač na každej etikety.
Pre všetky také úlohy, ktoré vyžadujú dlhodobé používanie (na viac ako 1 rok) alebo trvácnu etiketu alebo ID náramky, na tie odporúčame používať termotransférové riešenie.

Typ materiálu

Pokial ste stanovili vhodný typ médie a spôsob tlače, tak ďalší postup bude, aby ste definovali materiál, čo budete používať. Exustujú 3 hlavné typy materiálu z ktorých vyrobia etikety, tagy alevo náramky a každý môže byť ten najvhodnejší do vstanoveného prostredia. Každý materiál vyžaduje používanie odlišných termotransférových pások (farba).
Zabezpečenie toho, že používate príslušnú TTR pásku k typ materiálu poskytuje najčistejšiu a najtrvácnejšiu potlač.

Papier

Vosková (WAX) TTR páska je najčastejšie používaný typ, nakolko má nízke náklady a jednochué ovládanie. Pri väčšine aplikácií papierový materál je správny, výnimkou je ak bude používané v priemyselnom, vlhkom prostredí. Papierové etikety môžu roztrhnúť alebo poškodiť, ale môžu byť účinné nástroje pre označenie produktov, prepráv a iných vnútorných aplikácií.
Ak používate teplonosný papier, tak je potrebné používať voskovú (WAX) termotransférovú pásku.

Polypropylén

Voskovo-živicová (WAX-RESIN) TTR páska môže byť najlepšie riešenie pre tento materiál. Polypropylén je jeden druh plastu, čo je ideálne riešenie pre tie aplikácie, ktoré vyžadujú kvalitnejší materiál, pokial nie sú vystavené vonku voči meteorologickými prvkami alebo agresívnými chemikáliami. Polypropylén je vodeodolný a neroztrhne sa. Velmi dobre pristane pre produktové etikety, nakolko vydrží až do životnosť prvku a je len o niečo drahšie, ako papier.
Pre polypropylénové materiály odporúčame používať voskovo-živicovú (WAX-RESIN) termotransférovú pásku.

Polyester

Polyesterovú etiketu sa najlepšie dá potlačiť so živcovou (RESIN) TTR páskou, takto bude najpevnejší a najtrvácnejší materiál, čo vydrží aj extrémne podmienky, ale výrobné náklady tejto kombinácie sú najvyššie. Používanie a skladovanie v exteréri, odolnosť voči chemikáliam najlepšie zvláda polyesterový materiál. Etikety z polyesteru sú - krát drahšie, ako papierové, preto ich odporúčame používať fakt len vtedy, ak papier a polyetilén nebude vyhovovať. Ako napríklad označenie automobilových dielov alebo chemockých nádob, keď už naozaj je potrebné trvácnosť polyestra.
Ak používate etikety z polyesterového materiálu, tak ideálna kombinácia bude so živicovou (RESIN) TTR páskou.

Lepidlo, lepiaca vrstva

Otázka lepidla vzniká iba pri etikety, nakolko ostatné spotrebné materiály nemajú lepiace vlastnosti. Hoci väčšinu etikiet používajú so štandardným priehladným lepidlom, existujú aj iné špeciálne možnosti.

Štandardné lepidlo

Väčšina etikiet je vybavená s priehladným akrylovým lapidlom, čo je ideálne pre nalepenie na rovných, čistých povrchov. Pokial toto lepidlo úplne prilepí na povrch, potom už ťažko sa dá odstrániť, nakolko počas odstránenia etiketa sa roztrhne, alebo lepidlo zanecháva stopy.
Trvácne lepidlo dobre drží na papieri, drevo, skle, plaste a aj na niektorých kovov.

Odnímatelné lepidlo

Odnímatelné lepidlá nie sú také silné alebo lepkavé, ako štandardné/bežné lepidlá, nakolko tieto umožnia odstránenie etikiet bez toho, aby sa poškodili alebo zanechali stopy lepidla. Častokrát používajú odstránitelné lepidlo, ak etiketu nalepia na krabice, alebo ak je hotový výrobný proces. Používajú toto lepidlo aj špeciálne výrobné procesy na to, aby etiketa by bola lahko odstránitelná z hotového výrobku.

Silné/trvácne lepidlo

Lepidlo zabezpečujúce trvácne lepenie je také lepidlo, čo poskytuje extra počiatočnú priľnavosť. Typ tohto lepidla používajú v takých prípadoch, kde nie je k dispozícií hladký, čistý povrch a nie je izbová teplotu počas nalepenia. Ak pcores nalepenia sa prebieha napríklad v exteréri v špinavom prostredí, tak silné/extrémne lepidlo bude ideálne riešenie pre Vaše požiadavky.

Ďalšie funkcie spotrebného materiálu

Hoci najdôležitejšie faktory sme preberali, aby sme ustanovili najvhodnejšiu médiu pre jednotlivé aplikácie, zostane nám pár možnosti, ktoré nie sú velmi bežné, ale ich musím spomenúť.
Spotrebný materiál pre individuálne potreby požaduje ďalšie ustanovenia a jednoducho môže zvýšiť alebo znížiť úplnú návratnosť nákladov.

Farba

Štandardná farba etikiet je biela, ale sä k dispozícií aj rôzne farby. Môže nastať, že sú skladom aj farebné samolepiace etikety, ale ak nenájdete kombináciu žaidanej farby a velkosti, tak požiadajte našu ponuku na výrobu.

Špeciálne tvary

Každá bežná etiketa, tag a ID páska je dostupná s tvarom obdĺžnika alebo štvorca. To neznamená, že iné tvory nie sú k dispozícií. Niektoré aplikácie napríklad požadujú kruhovú etiketu, ktoré ulahčujú identifikáciu alebo vloženia flaše. Existujú aj etikety s tvorom "motýľa" ktoré slúžia na označovanie šperkov.

Nájdenie vhodnej etikiet a termotransférových pások

Spotrebné materiály techniky čiarových kódov dnes už majú nekonečne veľký počet a možností, preto výber najsprávnejšieho môže byť ťažké. Týmto popisom Vám skúsime pomôcť v definovanie vhodného typu do daného prostredia a zabezpečenie dlhej životnosti. Je dôležitý, aby sme vedeli, že každá tlačiareň vie prijaž iné rozmery etikiet, TTR pásky.
Ak potrebujete pomoc pri výbere, kontaktuje nás, my radi Vám pomôžeme!

Stiahnúť článok vo formáte PDF

Záujem a dopyt