
Už sme sa niekoľkokrát zaoberali s témou, čo je základ úspešného vedenia podniku, so spracovaním skladových zásob. Kým efektívnejšie vieme sledovať stav skladových zásob, tým lepšie vieme zefektívniť optimalizáciu zaobstarávacích procesov.
Aby však to fungovalo, je potrebné zavedenie jedného efektívneho administratívneho systému, čoho základ je administratívna podla čiarových kódov.
Vďaka čoraz rastúcej trhovej ponuky výber ale môže byť ťažký: podla akých kritérii si máme vybrať jeden taký prenosný skener, čo je perfektný pre ovládanie našich skladových zásob a napokon aj v obchodných procesoch, prípadne na vykonanie iných úloh?
Miesto používania
To, že aký skener si vyberieme vo velkom závisí od toho, že na aké účely chceme používať daný prístroj. Môžeme potrebovať inú čítačku v sklade, ako napríklad používajú v obchode, pri výrobných linkách, alebo v zdravotníctve.
V prípade takých úloh, ktoré vyžadujú mobilitu, ako napríklad logistika alebo sklad, v každom prípade sa odporúča si vybrať prenostný prístroj, kým stolové riešenia môžu byť vhodnejšia v obchodoch, pri pulte, respektíve pri pokladnici.
Pred výberom nezabudnime počítať aj s tým, že medzi akými extrémnymi podmienkami budeme použíyvať prístroj a ako budeme potrabovať aby bol odolný.
Priemyselné používanie vyžaduje ovela robustnejšie vytvorenie, ako napríklad jedna aplikácie v sklade alebo obchode a napríklad v zdravotníctve používané skenery musia byť dokonale presné a spolahlié.
Početnosť používania
Okrem miesta používanie je dôležité hladisko aj to, že ako často, denne kolko hodín budeme aktívne používať snímač čiarových kódov.
Existujú také snímače, ktoré sú vytvorené na menšie namáhanie, ale sú aj také vysokovýkonné prístroje, ako napríklad ručné skenery a mobilné prenosné počítače od Zebry, ktoré boli vytvorené na nepretržité namáhanie. Aj vytovrenie prístrojov, aj žvotnosť akumulátora umožňuje dlhodobé priemyselné používanie a to, že prevádzkovali cez dlhé hodiny, napokon aj celý deň.
1D alebo 2D?
Pre to, aby sme našli dokonalý skener pre naše účely, musíme vedieť, že aké typy čiarových kódov budeme načítavať. Už viackrát sme spomínali rozdiely medzi štandardnými 1D kódmi a modernejšími 2D kódmi, ale ak by sme mali stučne zhrnieť, tak by to bolo nasledovné:
Pre vykonanie skladovej administrácie je ideálna 1D technológia čiaroých kódov, čo používajú aj v obchode. Nakolko podstata 2D riešenia je, že vie ukladať viac informácii, preto vieme kódovať aj obrázky, alebo odkazy. Práve preto táto technológia je odporúčaná hlavne vtedy, ak čiarový kód chceme používať na viaceré účely, ako len pri administrácie, napríklad na ukladanie zdravotníckyxh údajov, spracovanie vernostných akcii zákazníkov, alebo na ovládanie kupónovych aplikácii.
Pre čítanie 1D čiarových kódov sú velmi ideálne jednoduchšie, prenostné skenery, kým na integrovanie 2D technológie budeme potrebovať modernejšie riešenia, novšie typy snímačov čiarových kódov, alebo mobilných terminálov.
Môže sa zdať ako ťažké, ale nie je to žiadna veda
Výber najvhodnejšieho snímača môže byť lahký v tom prípade, ak dobre vieme, že na aké účely chceme používať prístroj. Kým na jednoduchšie administratívne úlohy môže byť dostatočný aj starší, lacnejší typ snímača, tak na zložitejšie obchodné, skladové, respektíve kancelárske použitie už sa odporúča zakúpiť náročnejší, multifunkčný prístroj, čo aj neskoršie môže byť vhodný v takých pracovných procesoch, ktoré predtým sme nezohľadnili.