Tieto informácie môžete zistiť, ak sa pozriete na jeden čiarový kód

Tieto informácie môžete zistiť, ak sa pozriete na jeden čiarový kód

Jednodiemnzionálne čiarové kódy sú také nosiče informácií, ktoré ukladajú údaje vo forme čísel, ďalej vo verikálnych čiar. Ich pochopenie pre vela ludí môže byť mystické, avšak ak máme potrebné vedomosti, tak ich dekódovanie je jednoduchšie ako by sme si mysleli.

V nasledovnom článku Vám ukážeme pár drobných trikov s ktorými ktokolvek za pár sekúnd môže stanoviť, či zakúpený výrobok pochádza zo slovenského trhu alebo nie.

Viaceré typy, iný význam

Technológia čiarových kódov v dnešných dňoch je dosť rozmanitá. V základe rozlišujeme dva typy: klasické, jednodimenzionálne čiarové kódy, naďalej moderné, dvojdimenzionálne kódy. Dvojdimenzionálne kódy fungujú na úplne inom princípe, ako jednodiemnzionálne varianty, práve preto s bežnými skenermi čiarových kódov sa ich nedá dekódovať.

Avšak aj jednodimenzionálne kódy majú viaceré typy. Tieto všetky sa skladajú z vertikálnych čiar a svetlých medzier, pomocou nimi sa kódujú informácie, ale používajú číselná štruktúra s odlišnou dlžkou.

Také sú napríklad číselné rady GTIN-8, GTIN-12 alebo aj GTIN-13. Svetovo najbežnejší je posledný typ, čo v obchode používajú celosvetovo, takto je velmi rozšírený aj v našom regióne, vo forme čiarových kódov EAN-13.

Čo nám prezrádza číselná rada GTIN-13?

Ako aj jeho meno ukáže sa skladá z 13 číslic z ktorých prvé tri číslice identifikujú krajinu pôvodu a ďalšie kódujú informácie spoločnosti, respektíve potredné údaje ohladom daného produktu.

Posledná číslica v každom prípade je checksum, čo je jedno kontrolné číslo, čo vypočítajú pomocou matemetického kódu. Úlohe tento znaku je, aby pomáhal vhodnú štruktúru, umožňil jeho kontrolu.

Čiarový kód EAN 13 sa dá rozšíriť s 2 alebo 5 doplnkovým čiarovým kódom, takto je možné dosiahnuť 14 alebo 17 znakový čiarový kód.

S akými číslami sa začína čiarový kód, ak ide o domáci produkt?

V dnešnom živote čoraz viac ludí sa snaží žiť ako uvedomelý spotrebiteľ a radšej nakúpiť domáci produkt, namiesto výrobkov zo zahraničia. Na tento účel väčšina sleduje čiasrové kódy, veď, ako sme to aj vyššie spomenuli z prvého tri číslic kódu EAN 13 môžeme zistiť krajinu pôvodu.

Ale aký je efektívný tento spôsob? Nuž, naša odpoveď je, že to hlavne závisí od toho, že ako presne pristupujeme k otázke.

V tom prípade, ak čiarový kód jedného produktu sa začína s číslom 858, tak to naozaj sa nachádzs zo Slovenskej Republiky. Avšak to nemusí nevyhnutne naznačovať, že prostredníctvom nami zakúpený produktu sa prichádza výlučne iba od domácich výrobcov alebo z výrobnej linky jedného domáceho závodu.

Číslo 858 jednoducho znamená, že sa bavíme o produktu výrobcu notifikovaný na Slovensku, čo takisto môže byť výrobok jednej multinacionálnej spoločnosti, ktorá je oprávnená vyrábať na Slovensku a podobne aj produkt jedného malého závodu.

Takže v tom prípade, ak sa snažíme kúpiť výlučne iba domáce produkty, tak sa odporúča si dávať pozor aj na ostatné čísilce čiarového kódu, okrem prvého tri. Nakolko ak riadne poznáme čiarové kódy EAN 13, tak to pomôže aj v uvedomelom nakupovaní, ale nie je schopný odpovedať na všetky naše otázky. Ak je pre nás dôležitá krajina pôvodu daného výrobku, tak sa odporúča poinformovať rovno výrobcu.

Stiahnúť článok vo formáte PDF

Záujem a dopyt