Takto sa dá efektívne znížiť spotrebu atramentových tlačiarní

Takto sa dá efektívne znížiť spotrebu atramentových tlačiarní

Ak sa bavíme o etiketovanie, tak atramentové tlačiarne sú ideálne na označenie a kódovanie našich produktov. Avšak čím sú väčšie naše skladové zásoby, tým častejšie musíme vymeniť atramnety a tým budú vyššie náklady na tlač.

V nasledovnom článku sme zhromaždovali pár takých tipov, ktoré pomôžu v znížení prevádzkových výdavkov!

Nižšie rozlíšenie tlače

Aj keď termické atramentové tlačiarne vedia tlačiť aj v velmi velkým rozlíšení 600 DPI, nie vždy je potrebné pri tlače používať naväčšie rozlíšenie. Avšak čiarové kódy a dátové matrixy sa odporúča vytlačiť vo velkom rozlíšení, ale vo viacerých prípadoch (napríklad počas tlače etikety na označovanie) úplne stačí aj nižšia hustota bodiek.

Pred tlačou si vždy skontrolujte, že vaša tlačireň na akej kvalitnej úrovni je nastavená a či vybraná opcia je v súlade s aktuálnou úlohou. Ak nepotrebujete dokonalú kvalitu, tak tlačte s nižšiu hodnotou, veď čím je nižšie rozlíšenie potlačeného obrázka, tým je nižšia aj spotreba atramentu.

Používajte jednoduchý typ písma

Ak tlačové nastavenia sú vhodne konfigurované, tak sa oplatí pozireť si aj na typy písma, čo používate k grafického návrhu. Nakolko v tom prípade, ak pracujeme s hrubým typom písma, tak tlačireň mienie až o 75% viac atramentov, ako v prípade užších, takzvaných "ekologických písmen".

Ak predtým sme používali hrubé písma Times New Roman, tak sa oplatí zmeniť na užšie fonty, napríklad na sans-serif, vďaka čomu atramenty vašej tlačiarne môžu spotrebovať až jeden a pol krát menej ako predtým, ďalej to výsledňuje, že ani atramenty nemusíme tak často vymienať.

Používanie originálnej atramenty

Hoci v poslednej dobe kvôli nákladovej efektívnosti sa dosť rozšírili neoriginálne atramenty, dlhodobo aj tak sa odporúča používať originálne náplňe, čo vyrobí priamo výrobca. Atramenty od tretej osoby štandarde nie sú až tak produktívne a môže sa stať, že úspory idú na úkor tlačovej kvality.

O tom ani nehovoriac, že v horšom prípade pochybná kvalita atramenty môže viesť k zlyhaniu tlačového systému. Takýmto týmto spôsobom bide nákladový nie iba výmena atramenty, ale môže byť finančne zaťažujúci aj oprava tlačiarne.

Venujte pozornosť na čistotu tlačovej hlavy

Dajme pozor na to, aby tlačová hlava atramentovej tlačiarne by nevysušila, alebo nebola prašná, prípadne špinavá. To sa môže vyskytnúť hlavne pri výmeny atramentu, alebo v tom prípade, ak dlho nepoužívame našu tlačiareň.

Ak tlačová hlava zaschne alebo sa zašpiní, to výsledňuje slabú kvalitu potlače, čo dlhodobo zvyšuje nie len náklady tlače, ale sa môže stať aj to, že sa vyskytne nenapraviteľné zlyhanie v mechanike prístroja, čo v najhoršom prípade môže výsledňovať aj predĺžené prestoje práce.

Ak nechceme robiť zbytočné, plus náklady na prácu, tak radšej sa odporúča usporiť na takých drobnostiach, o ktorých najprv by sme si ani nemysleli, že koľko môžu ušetriť. Neoplatí sa však experimentovať s neoriginálnymi atramentmi a dielmi, nakolko lahko sa môže stať, že z krátkodobého sporenia sa vyskytne vážny príplatok!Stiahnúť článok vo formáte PDF

Bakos Bence
Bakos Bence

Konateľ spoločnosti DigiCode Kft. je zodpovedným manažérom online zákazníkov a nákupného zážitku, jeho jedna z hlavných úloh je koordinácia tímu Sales.

Dôležité, používatelné typy, triky,
informácie a štúdie.

Zaregistrujte a buďte informovaní!

Odoberať novinky

Záujem a dopyt