Nová priemyselná revolúcia je v plnom prúde. Je čas to dobehnúť!

Nová priemyselná revolúcia je v plnom prúde. Je čas to dobehnúť!

Vela ludí si myslí, že žijeme v dobe jednej novej priemyselnej revolúcie. Avšak táto revolúcia je úplne iná, ako predchádzajúce. V centre stojí internet vecí (IoT), naďalej inteligentné prístroje. Hlavné poslanie revolúcie je zabezpečenie rýchlosť služieb a vysoká presonalizácia.

Avšak mnohí výrobcovia a predajcovia ťažko si prispôsobujú k požadavkám novej doby. Čo môže byť príčonou a čo je riešenie na to, aby efektívne sme sa vedeli prispôsobiť k požiadavkám čoraz vedomejších zákazníkov?

Bojíme sa, alebo sme jednoducho leniví sa dobehnúť?

Vela ludí is myslí, že vo väčšine prípadov strach z nových riešení je to, kvôli tomu závody, sklady a podnikately sa boja zmeny. Avšak pravda je to, že vo väčšine prípadov to nie je pravda.

Väčšina ludí vie, že aké výhody ponúkajú nové technológie a aj s to, že integrácia inteligentných prístrojov, naďalej ich ovládanie je velmi jadnoduchá úloha. Váhanie hlavne sa vyskytne kvôli tomu, že vela ludí si myslí, že invsetícia nebude dlhodobá a nerozmýšlajú v pomere cena-hodnota, iba v cene a v krátkodobom sporení.

Avšak tento postoj nie je vhodný v tom prípade, ak plánujeme na dlhodobo. Nakolko vtedy šanca je ovela väčšia, že z finančného hladiska modernizácia bude dobrá investícia.

Zastarané prístroje vyžadujú nepretržitý servis, dokonca sú menej efektívne, ako nové, modernejšie technologické úspechy. Takže sporenie z dlhodobého hladiska môže spôsobiť vážne relapsy, čo ročne môže výsledňovať viac tisícovú alebo stotisícivú stratu výnosov.

Riešenie je v nadčasových a multifunkčných prístrojov

Prechod na inteligentné prístroje je v zásade výhodné z dvoch hľadísk. Jedno je, že funkcie najnovších tabletov a dátových terminálov sú aktualizovatelné, dalej aj samotné prístroje sú rozširitelné a nie iba softvérovo, ale aj hardvérovo.

Takým spôsobom dlhé roky vieme s nimi precovať a môžeme usporiť nie iba cenu pravidelnej výmeny prístrojov, ale aj potrebné servisné náklady budú ovela nižšie.

Druhé hladisko je multifunkcionalita. Nakolko väčšinu moderných prístrojov môžeme používať nie len na jednu danú úlohu, ale sú schopné vykonať úlohy aj viacerých starších prístrojov. Zamyslime sa napríklad nad tabletmi, ktoré môžu fungovať súčasne ako komunikačný prístroj, administratívny prístroj, alebo skener čiarových kódov.   

Napríklad v prípade jednej logistickej spoločnosti jeden prenosný počítač je schopný vykonať pri úloh v súvislosti s balíkmi aj navigačné úlohy, čo je mimoriadne praktický, veď taktu môžeme usporiť nie iba na papierovej práce, ale viac už nebudeme potrebovať ani samostatný GPS.

RFID je čoraz populárnejší

Avšak zmeny sa prejavujú nie len v oblasti prístrojov. V poslednom období administratívne spôsoby prešli určitou obnovou. Napríklad okrem bežných čiarových kódov je čoraz populárnejšie aj používanie 2-dimenzionálnych kódov, naďalej aj používanie RFID etikiet.

Hlavným dôvodom je, že technológia RFID okrem administratívnych úloh je používatelná v oveľa väčšom rozsahu, predovšetkým na registráciu elektronických tovarov, alebo aj na monitorovanie domácich zvierat.

Samozrejme to neznamená, že uplynul čas klasických čiarových kódov. Nakolko prístroje na ich vytvorenie a spracovanie sú dostupné v čoraz širšej ponuke a sú dostupné s väčšími znalosťami, tak táto osvedčená forma administrácie je aj naďalej populárna aj v obchode, aj v logitike. 

Stiahnúť článok vo formáte PDF

Záujem a dopyt