Maloobchod vs. velkoobchod - pre ktorú úlohu akú čítačku čiarových kódov máme zvoliť?

Maloobchod vs. velkoobchod - pre ktorú úlohu akú čítačku čiarových kódov máme zvoliť?

Ak potrebujeme čítačku čiarových kódov, tak máme na výber mnohé možnosti. Od jednoduchších ručných prístrojov až do robustných priemiselných verzií, ponuka je takmer nevyčerpateľná. Avšak to, že aké ziaradenie si vyberieme hlavne závisí od toho, že v akej pracovnej oblasti ho chceme používať.

Teraz Vám ukážeme niekolko možností, ktoré sú vhodné aj pre maloobchodné, aj pre velkoobchodné ďalej pre priemyselné používanie.

Maloobchod

Ak sa bavíme o čiarových kódov, tak väčšine si hneď myslí na tovary v obchodoch. V tejto oblasti väčšine používaných kódov je jednodimenzionálne, na čítanie ktorých stačí aj jeden klasický skener čiarových kódov.

Velkosť a činnosť maloobchodných jednotiek môže byť odlišná, avšak v základe môžeme povedať, že v jednom obchode, čo má menší sklad, stač ak používame jeden jednoduchší, bežný snímač čiarových kódov.

Ak chceme mobilitu, tak sa odporúča investovať do bezdrótovej čítačky, čo účinne môžeme využíyvať v celej oblasti obchodu a skladu. Medzi všeobecnými skenermi sú ideálne typy Zebra DS2278 alebo Datalogic QiuckScan QBT2101, ktorých berdrótové možnosti garantujú potrebnú mobilitu.

Avšak existujú prípady, napríklad zákaznícke vernostné programy, kde sa môže stať, 2ze budeme potrebovať nie iba jednodimenzionálne čiarové kódy. Napríklad QR-kódy, na dekódovanie ktorých nemusíme používať ďalší prístroj, veď tento typ 2D kódu lahko môžeme spracovať aj s jedným dátovým terminálom, alebo aj smartfónom.

Velkoobchod

V prípade velkoobchodných jednotiek situácia je už iná. Tu musíme počítať s ovela väčšími obchodmi a skladmi, čo zásadne vyžaduje vyšší výkon od používaných prístrojov.

Existujú také velkoobchodné jednotky, kde používanie viacerých všeobecných skenerov čiarových kódov môžu byť dostatočné, avšak v prípade jedného velkoskladu sa už odporúča zaobstarať masívnejšie, priemyselné varianty.

Samozrejme aj tu závisí od našich účelov, naďalej od používaného administratívneho systému, 2ze aké riešenie si vyberieme. Mobilita má  tiež prvoradý význam, veď ak potrebujeme velký priestor pohybu, tak určite budeme potrebovať bezdrórové riešenie. Nakríklad taký príszroj, ako Zebra LI3678 alebo Datalogic PowerScan PBT9100. Ak ak chceme naozaj mnohostranné riešenie, tak ideálne riešenie môže byť aj jeden mobilný terminál.

V akom cenovom rozpätí si mám myslieť?

To, že koľko musíme minúť na jeden prístroj závisí od rôzných faktorov. V prvom rade je dôležité, že akú odolnú čítačku potrebujeme. V jednom menšom sklade alebo obchode uspokojí každodenné pracovné úlohy aj viac všeobecných snímačov čiarových kódov, takto si nemusíme nevyhnutne vybrať najdrahšiu, najšpičkovenjšiu čítačku čiarových kódov.

Avšak v tom prípade, ak pracujeme vo velkosklade a denne musíme obslúžiť viac sto alebo tisíc zákazníkov, tak jednoznačne sa odporúča používať drahší prístroj z vyššej priemyselnej kategórie.

Ďalej cena prístrojov môže závisieť ešte aj od podmienkach, kde ich budeme používať. Skenery alebo mobilné terminály používané medzi extrémnymi teplotnými výkyvmi, chemickými podmienkami alebo medzi inými extrémnémi podmienkami, ponúkajú ovela odolnejšie a robustnejšie riešenia aj hardvérovo, aj z hladiska vytvorenia, ako všeobecné, bežné zariadenia. A na to nesmieme zabúdať, že masívna kvalita obvykle znamená aj vyššiu cenu.

Stiahnúť článok vo formáte PDF

Záujem a dopyt