Je na sto percent uskutočniteľné vytvorenie prostredie bezpapierovej forme?

Je na sto percent uskutočniteľné vytvorenie prostredie bezpapierovej forme?

Vďaka čoraz viac dostupnejším mobilným prístrojom väčšine podnikaní sa podarilo znížiť množstvo papierovania na potrebný minimum. Digitalizácia administratívnych úloh nie je niečo nové, avšak čoraz rýchlejší vývoj technológie vyvoláva otázku: bude niekedy uskutočnitelné vytvorenie bezpapierového prostredia?

Bez ohľadu na to, aké je prekvapivé túto vec už aj teraz môžeme vyriešiť, avšak nie je isté, že to bude pre každého nevyhnutné.

Revolúcia mobilných prístrojov

Posledné desaťročia kludne môžeme nazvať za dobu mobilných prístrojov, v ktorej automatizácia pracovných procesov prostredníctvom špecifických kancelárskych a skladových softvérov umožňuje nie iba plynulejšiu prácu, ale poskytuje bezpečnejšie vykonanie každodenných úloh. Napokon v dobe prenosných počítačov, tabletov a smartfónov ani to nepotrebujeme, aby našu digitálnu databázu sme ovládali zo stacionárnych stolových počítačov.

Napratržité online spojenie našich prístrojov a mobilita znamená nie len rýchle a efektívne riešenie bez prípadnych chýb, ale je schopný znížiť počet papierových dokumentov, ktoré používame počas práce absolútne na minimum.

Len si predstavme: Vďaka tabletov a mobilných počítačov dnes už nevyhnutne potrebujeme tlačené zmluvy. Ďalej evidencia prostredníctvom čiarových kódov robí úplne neopodstatneným používanie predtým používaných vytlačených inventárnych zoznamov.

Ale je vyriešitelná úplna digitalizácia pracovných procesov a čo je ešte lepšia otázka: je to vôbec potrebné?

Pomalý, ale uskutočniteľný proces

V dnešnej dobe vďaka kdekolvek ľahko dostupného internetového pripojenia, naďalej čoraz viac prispôsobiteľných mobilných prístrojov prakticky sa dá uskutočnovať čokolvek. Vytvorenie bezpapierových pracovísk avšak preto by nemohlo fungovať z jedného na dva, nakolko hoci technológia je daná, premenu sa dá uskutočniť len pomaly a môže fungovať len ak je velmi zvážená.

A hoci cesta je moc dlhá, stojí za zváženie pre akékoľvek podnikanie, aby urobil prvé kroky na ceste do bezpapierovej budúcnosti.

Zaobstaranie pár moderných mobilných prístrojov, alebo integrácia jedného systému na základe čiarových kódov na prvý pohlad sa môže zdať drahým a zložitým, avšak s používaním v budúcnosti môžeme usporiť vela penazí a napokon efektívne môžeme zvýšiť aj produktivitu spoločnosti.

Ďalej tento proces nemá prísne stanovené kroky, každé podnikanie sa môže zbaviť zbytočné papierovanie podľa vlastných potrieb a imidžu, aj čiastočne alebo aj v celom rozsahu.

Nie je relevantné riešenie pre každého

Pravda je to, že v prípade vela spoločností papier môže znamenať dôležitú súčasť a plnohodnotnú časť pracovných procesov aj napriek modernizácie. Jeho trvalé ukončenie neznamená logické riešenie v každom prípade. Hoci s digitálnymi dazabázami už vieme nahradiť mnohé veci, avšak existujú také úlohy, z hladiska ktorých papier ako pracovný nástroj aj naďalej môže mať veľký význam.

Samozrejme to neznamená, že spoločnosti, ktoré potrebujú používať evidenciu na základe papiera by nevedeli využívať zavedenie moderných prístrojov a aby nevedeli ulahčiť svoju prácu s používaním digitálných prístrojov, ako napríklad prenosné počítače, alebo evidenčné systémy na základe čiarových kódov. Aplikácia inteligentnej technológie je schopná otvoriť taký budúci svet pre každého, čo je nielen prínosnejšie, ale aj ovela produktívnejšie a udržateľnejšie.

Stiahnúť článok vo formáte PDF

Záujem a dopyt