Čiarový kód alebo RFID - ktoré riešenie je víťazom v roku 2019?

Čiarový kód alebo RFID - ktoré riešenie je víťazom v roku 2019?

Čiarový kód alebo RFID? Ktoré riešenie je lepšie na identifikáciu našej skladovej zásoby? Často nám kladia otázku a nie náhodou!

Svojím spôsobom každý identifikačný systém má svoje výhody aj nevýhody. To, že ktoré si vyberieme jednoznačne závisí od našich cielov, naďalej od osobitnosti daného priemyselného odvetvia.

V nasledovnom článku vysvetlíme dôležité rozdiely medzi dvoma riešeniami a dáme Vám odpoveď aj na to, že ktorý identifikačný systém môže byť vhodný pre Vaše požiadavky!

Čo je to RFID?

RFID je skratka anglického vyjadrenia Radio Frequency IDentification, čo s ušľachtilou jednoduchosťou znamená rádiofrekvenčnú identifikáciu. Podstata technológie je, že ukladanie a prenos údajov sa prebieha pomocou RFID etikiet vybavené s čipmi, naďalej s prístrojmi, ktoré sú schopné čítať ich obsah.

RFID etiketa je drobná vec, čo sa dá upevniť alebo uložiť do objektu, ktorý sa má identifikovať a komunikuje s prístrojom na čítanie pomocou rádiovej frekvencie. V našom krajine používajú hlavne na ochranu tovarov, s RFID čipmi fungujú zariadenia proti odcudzeniu v obchodných centrach, ale sa môžeme stretnúť s technológiou aj v skladoch a v oblasti logistiky.

RFID alebo čiarový kód?

Medzi výhody technológie RFID partí, že ukladané údaje v etiketách sa dajú načítať aj z velkého rozsahu, tie nie je potrebné umiestniť do dosahu prístroja, ktorým dekódujeme. Okrem toho načítanie etikiet môžeme spraviť ovela rýchlejšie, ako v prípade čiarových kódov, dokonca čipy RFID sú schopné ukladať ovela viac informácií, ako jeden čiarový kód a ich obsah napokon môžeme aj šifrovať.

Avšak oproti mnohých výhod existuje aj niekolko nevýhoda oproti riešeniam klasických čiarových kódov.

Napríklad RFID etikety znamenajú ovela drahšie riešenie, už aj preto, nakolko obsahujú také drobné čipy, ktoré umožňujú komunikáciu prístrojom na dekódovanie prostredníctvom rádio frekvencií. Napokon pre ovládanie technológií budeme potrebovať ovela viac prístrojov, veď v prípade čipov musíme používať iné zariadenie na kódovanie a čítanie čipov.

V poridaku, ale ktoré si mám vybrať?

Všeobecne povedané, že predpoklad posledných rokov podla ktorých technológia RFID prevezme v obchode a logistike miesto čiarových kódov v podstate je nepravdivé.

RFID umožňuje rýchlejšie spracovanie údajov a pomocou vieme ukladať ovela viac informácií, avšak oproti čiarových kódov znamenajú výrazne drahšie a komplikovanejšie riešenie.

Zatiaľ ich používajú iba na takých miestach, kde výrazné zjednodušenie alebo ukladanie vela informácií je striktne nevyhnutné.

Že Čo prinesie budúcnosť je zatiaľ otázne. Kým cena RFID etikety a prístrojov bude ovela drahšia, ako snímačov čiarových kódov a tlačiarní etikiet, tak do vtedy s velkou pravdepodobnosťou bude preferované posledné riešenie. Hlavne v oblasti malých a stredných podnikov, kde vlastne ani nie sú potrebné výhody technológie RFID.

Vo väčších obchodoch, super a hypermarketoch systémy RFID samozrejme robia dobrú službu a oplatí sa ich udržiavať aj pri ovela vyšších nákladoch.

Evidencia hmotného majetku pre velkoobchodov znamená dokonalú alternatívu, ale technológia RFID znamená efektívnejšie a bezpečnejšie riešenie od klasických čiarových kódov aj pre spoločností so systémom riadenia prístupu, knižníc a iných zariadení, ktoré sa zaoberajú s vydaním dokumentov.

Stiahnúť článok vo formáte PDF

Záujem a dopyt