Aký typ čiarového kódu mám používať?

Ako ste sa o tomuž mohli u nás čítať, čiarové kódy majú rôzne druhy. Rôzne typy kódov sú schopné ukladať odlišné množstvo informácií, práve ptero ich môžeme používať na rôzne účely.

Aj Vy chcete používať čiarové kódy na evidenciu skladových zásob, ale neviete, že aké by sa odporúčalo? Teraz aj v tom ti pomôžeme!

Jednoduchší typ čiarových kódov znamenajú 1D čiarové kódy, ktorých viac typov používajú v oblasti skladovania a obchodu. Majú spoločné, že informácie na uloženie všetky kódujú z tmavých čiar a svetlých medzier, ktoré sú v rôznych vzdialenostiach od seba. 1D čiarové kódy majú štyri základné, rozšírené typy.

Čiarové kódy EAN-13 a EAN-8 najčastejšie používajú v obchode, posledný je vlastne skrátená verzia prvého, čo vie uložiť menej informácií. Kým EAN-13 vie kódovať 13 číslice, tak samozrejme EAN-8 je schopný na 8.

Medzi 1D čiarové kódy kategorizujeme aj druhy kódov CODE-128, čo odlišne od predchádzajúcich je schopný kódovať ovela väčšie množstvo informácií, práve preto ho hlavne používajú v oblasti prepravy a logistiky. Naďalej aj typ kódu ISBN je 1D kód, čo môžeme dobre spoznať z registra tlačených publikácií.

Takže používanie 1D čiarových kódov je charakteristické najčastejšie v maloobchode a logistike.

Naproti tomu používanie 2D kódov je ovela mnohostrannejší, veď tieto kódy sú vytvorené na základe geometrických tvarov a oproti 1-dimenzionálných kódov sú schopné ukladať ovela viac informácií. Také sú napríklad QR-kódy, s čími velakrát sa môžeme stretnúť v tlačených médiách, na webových stránkach alebo na bilbordoch, veď pomocou nimi lahko a rýchlo môžeme kódovať okamžite zobrazitelné odkazy, ktoré poukazujú na internetové stránky.

Takže QR-kódy v dnešných dňoch používajú hlavne pre inzercie a rôzné marketingové účely. Okrem toho iný typ 2-dimenzioléných kódov DataMatrix, čo sa skladá z čierno-bielych obdlžníkov často používajú aj na označenie rôzných elektronických dielov.

Že Vy ktorý typ kódov si vyberiete, závisí hlavne od účelov Vášho podnikania. V našom webshope ale nájdete všetky také prístroje, čo môžete potrebovať pre tlač, čítanie alebo spracovanie 1D alebo 2D čiarových kódov!

Stiahnúť článok vo formáte PDF

Záujem a dopyt