5 základných pravidiel, čo ak dodržíme môžeme vytvoriť dokonalé čiarové kódy

5 základných pravidiel, čo ak dodržíme môžeme vytvoriť dokonalé čiarové kódy

Vytvorenie dokonalých čiarových kódov je velmi lahká úloha, v tom prípade, ak vieme, že na čo máme venovať pozornosť. Nakolko existujú také uskalie, ktoré sa môžu robiť naše vytvorené etikety s čiarovým kódov nepoužiteľným.

V nasedovnom článku Vám ukážeme najdôležitejšie informácie, v znalostiach ktorých aj my sami môžeme vytvoriť dokonalé čiarové kódy aj s najjednoduchším prístrojom!

Dajme pozor na dostatočný kontrast

Nakolko vzhlad našich čiarových kódov bez ohľadu na niektoré obmedzenia môžeme vytvoriť tak, ako len chceme, avšak sa oplatí vedieť, že používanie jednotlivých kombinácií farieb môže byť velmi nepriaznivý.

Počas návrhu je dôležité sa vychýbať svetlým farieb, hlavne v tom prípade, ak aj podklad je svetlý. Ale situácia je podobná aj v tom prípade, ak chceme vytlačiť tmavé čiarové kódy na tmavý podklad.

Čím je kontranstnejší jeden čiarov9y kód, tým bude lahšie čitatelný pomcou snímača čiarového kódu. Práve preto sa oplatí zostať pri tmavých čiarových kódov a svetlého podkladu.

Najlepší výsledok samozrejeme môžeme dosiahnuť s čierným čiarovým kódom na bielom podklade.

Potlačme na matný povrch

Lesklé povrchy, ako napríklad lakovaný kartón alebo aj hliník môžu ovplyvniť čitatelnosť čiarových kódov. Nakolko odrážajú tie infračervené lúče, ktoré skenery používajú na dekódovanie čiarových kódov.

V záujme toho, aby sa to nestávalo, odporúča sa potlačiť naše čiarové kódy na takú etiketu, čo lahko vieme nalepiť na balenie problémového tovaru.

Vyberte si čo najvyššiu kvalitu

Predtým, ako by začali s potlačiť etikety s čiarovými kódmi, skontzrolujme si nastavenia tlače. Dajme pozor aj na to, aby sme si vybrali čo najvyššiu kvalitu, nakolko takto sa dá vyhnúť, aby hotové čiarové kódy by boli pixelové, neživé a nekvalitné.

Čím vyššej kvalite tlačíme naše čiarové kódy, tým rýchlejšie a lahšie budú skenery načítať ukladané informácie. Ak naše etikety majú slabú kvalitu, alebo sú poškodené , tak sa môže staťže snímače čiarových kódov nie sú schopné dekódovať kódované informácie, čo výsledňuje narušenie pracovného toku a pokles produktivity.

Nalepme si na ľahko čitateľné miesto

Najprv sa uistíme, aby čiarový kód bol na produktoch na takom mieste, kde je ľahko dostupný. Efektivitu najviac skenerov pri ohniskovej vzdialenosti môže ovplyvniť aj uhol používania, preto sa môže stať, že nevhodne umiestnené čiarové kódy vôbec, alebo len velmi problematicky vie spracovať čítačka čiarového kódu.

Preto sa odporúča hotové etikety nalepiť na rovný, plochý povrch, inak môžeme mať ťažkosti s dekódovaním. Dajme pozor aj na to, aby nebol skrytý a skúsme chrániť pred poškodením, zlomením a ohnutím a od iných potenciálnych zlomení.

Nerušte pokojnú zónu

V záujme toho, aby skener presne rozpoznal začiatok a konec čiarového kódu, každý čiarový kód musí mať dostatočný čistý, respektíve biely povrch, takzvanú pokojnú zónu. Toto miesto musí byť aspoň také široké, ako päťnásobok najhrubšej čiary nášho čiarového kódu.

Dajme pozor aj na to, aby pokojná zóna by bola daná v každom prípade a aby ju nerušili ani zbytočné grafické alebo typografické prvky, ani možné následné činnosti, ako napríklad laminácia, alebo balenie produktu.

Stiahnúť článok vo formáte PDF

Záujem a dopyt