3+1 vecí, čo ste doteraz nevedeli o QR kódoch

V poslednom desaťročí s rozšírením inteligentnej technológie používanie jedného špeciálneho typu 2D kódov sa stalo čoraz častejším, čo nie je nič iné ako QR kód. Môžeme sa s nimi stretnúť od inzerátov cez vizitky až do etikiet, vlastne v mnohých miestach.

Od začiatku rokov 2010 nasnímanie QR kódov sa zvýšila o takmer 1200 percent a táto obrovská popularita vôbec nie je náhoda. Nakolko táto forma ukladania informácií je schopná uložiť ovela viac informácií ako klasické jedno dimenzionálne čiarové kódy a aj načítanie je omnoho jednoduchšia úloha. Napokon je lacný a ktokolvek ho môže vygenerovať a väčšina smartfónov lahko ho dekóduje pomocou jednej aplikácie tak, že sa nemusíme robiť starosti ani s polohovaním, aby obrázok bol vhodne ofotení.

Avšak bez ohľadu na to, že aké sú populárne QR kódy, existujú také fakty a zaujímavostí, ktoré vie len velmi málo ludí o túto modernú a účinnú formu ukladania údajov. Práve preto, teraz Vám vysvetlíme štyri zaujímavé fakty, čo možno, že ani vy ste nepoznali alebo napočuli o QR kódy.

Ukladanie údajov s tisíckami tvárí

Môžeme s istotou povedať, že QR kód má najviac možností používania, čiže najlepšia 2D forma na ukladanie údajov. Vo väčšine prípadov v každodennom živote ich používajú na skenovanie webových stránkch, ktoré ukazujú na odkazy, môžeme kódovať telefónne čísla, e-mailové adresy a priame pripojenie na Wi-Fi a čokolvek je je dostupný a realizovatelný vo forme odkazu.

Na internete nájdete vela takých stránok, kde je možnosť na vygenerovanie aj viac ako dvadsať druhov QR kódov, úplne bezpletne, takto v každodennom živote s akýmkoľvek spôsobom môžeme ich spraviť za užitočný, tento jednoduchý, ale velmi efektívny spôsob ukladania informácií.

Nemusia byť "dvojfarebné"

O farebnú schému 2D čiarových kódov väčšina ihneď si myslí na čierno-biele čiary. Avšak málo ludí vie, že QR-kódy prakticky môžu mať akúkolvek farbu, takže pre naše produkty môžeme vytvoriť, respektíve používať vlastné akékolvek jedinečné, dokonca aj extrémne čiarové kódy.

Pri farbe a odtieňom QR kódy sa dajú aj tvarovať do určitej úrovne, ako pozadie môžeme používať aj rôzne obrázky. Rozsah možností je takmer nekonečný, ďalej podstata je iba tolko, aby kód zostal čitatelný pre rôzne typy snímačov alebo inteligentných prístrojov. V záujme toho musíme dávať veľký pozor iba na to, aby bol dostatočný kontrast medzi svetlými a tmavými pixelmi.

Sú takmer nezničiteľné

QR kódy sú ozajstné odvážlivci vo svete čiarových kódoch, ktoré znášajú zaťa2zenie takmer rovnako dobre, ako Terminátor. No dobre, samozrejme to je trochu prehnaný, avšak to je skutočnosť, že QR kódy oproti klasických čiarových kódoch aj vtedy sú ovela lepšie dekódovatelné a spracovatelné, ak sú poškodené.

QR kódy majú štyri úrovne v odolnosť proti chybám, čo označujú písmami L, M, Q alebo H. Kódy označené s písmom L majú najnižšiu odolnosť voči chybám, kým označené s H sú dekódovatelné a spracovatelné pre snímačov aj pri väčšieho poškodenia.

Nie iba pre mladých 

Prieskumy ohladom QR kódov sa zistili, že väčšinu kódov v posledných rokoch načítali ludia medzi 35 a 45 rokov! Väčšina týchto používatelov je žena a najpopulárnejší prístroj na dekódovanie týchto obľúbených kódov je iPhone. Najviac kódov načítajú v domovine QR kódov v Japonsku, ale vzhľadom na mieru snímania z kolísky technológie nie sú velmi pozadu ani Spojené štáty americké.

Stiahnúť článok vo formáte PDF

Záujem a dopyt