3+1 niečo zaujímavé, čo ste ešte nevedeli o čiarových kódoch

3+1 niečo zaujímavé, čo ste ešte nevedeli o čiarových kódoch

Ak sa bavíme o zaujímavých témach, tak obvykle čiarový kód je ten posledný, čo môžu prísť na myseľ človeka. Nech je to akokoľvek čudné môžu prekvapiť aj tieto čierno biele čiary používané na ukladanie informácií. Môžeme sa s nimi staratnúť aj na takých miestach, kde by sme ich čakali najmenej a niektoré ludia mu pripísajú taký význam na čo človek so zdravým rozumom by ani nemyslel.

Práve sme Vám priniesli štyri najzaujímavejšie fakty, čo predtým ani Vy ste nevedeli ohladom čiarových kódoch!

Jeden najefektívnejší spôsob na ukladanie informácií

V jednom klasickom supermarkete môžu mať viac ako päťdesiattisíc produktov s rôznými čiarovými kódmi. To je kopec produktov a systémy evidencie údajov musia byť schopný na to, aby tieto údaje účinne a čo najrýchlejšie vedeli riadiť. Len o tom porozmýšlajme, aký velký chaos by spôsobil, ak kódy týchto produktov pokladníci by mali zadať manuálne bez skenerov čiarových kódov!? Čiarové kódy avšak znamenajú nie len rýchlu, ale aj efektívnu alternatívu na ukladanie údajov, veď sú používatelné s efektívnosťou 99,99%.

Čiarový kód môže byť aj zábavný

Spôsoby použitia čiarových kódov v každodennom živote môže byť mimoriadne široké, avšak málo ludí vie, že čierno biele informačné nosiče aj v minulosti používali na rôzne účely, nie iba na obchodné operácie. V deväťdesiatich rokoch v Japonsku napríklad konzolová hra Barcode Battler si ziskala obrovskú popularitu, čo počas hry používal čiarové kódy na generovanie postavičiek.

Najbizarnejší spôsob použitia

V americkom Seattle exustuje jedna spoločnosť, čo aplikuje túto formu ukladania údajov v dosť neobvyklej oblasti: v pohrebných služieb. Konkrétne stavajú hrobky, ktoré sú označené QR kódmi ak ktoré načítame prejdeme na takú pamätnú stranu, kde môžeme nahliadnuť do života tam odpočívajúceho človeka a môžeme sa o ňom dozvedieť zaujímavé veci.

Najbizarnejší výklad

Málo ludí to vie, ale pri zavedení čiarových kódov boli aj takí, ktorí novú technológiu identifikovali s nikým iným, ako čertom! V Amerike sa miešal obrovský prach, že v znakovej rade pod čierno bielych čiar sa vyskytne číslo pripísané satanovi, teda 666. Dnes toto je už smiešne, avšak v sedemdesiatich rokoch to miešal taký prach, že vynálezcovi čiarových kódov, George J. Laurer-ovi bolo potrebné reagovať vo verejnom oznámení, aby zmyl obvinenia ohladom vyznávaní diabla.

Stiahnúť článok vo formáte PDF

Záujem a dopyt