Ako zlepšujú 2D QR kód skenery zdravotnú starostlivosť?

Ako zlepšujú 2D QR kód skenery zdravotnú starostlivosť?

Technológia 2D čiarových kódov sa nedá spojiť so záchranou života v oblasti lekárskej vedy, ale pravda je to, že čiarové kódy a skenery 2D kódov majú čoraz dôležitejšiu úlohu v zdravotníctve a zachraňujú viac tisíc života.

Čiarové kódy sú takmer nevyhnutné pre medicínu, že v roku 2009 FDA vydal také štandardy, ktorí na každý liek vyžadujú načítatelné etikety prostredníctvom prístrojov v zabezpečenia toho, aby jednotlivé lieky boli vhodne idnetifikovatelné. Vďaka malej velkosti a jednoduchého použitia 2D kódy poskytujú ďalšie výhody v lekárskej identifikácií. Ale to je len jediný spôsob toho, že 2D kódy používajú pre zlepšenie zdravotnej starostlivosti. Technológia čiarových kódov zmení zdravotnú starostlivosť v záujme lepšej záchrany života, pri šetrení zdrojov a času. Technológia čiarových kódov zabraňuje chybám, ktoré ohrozujú život.

Nové spôsoby v farmaceutike vylepšili v Dánsku na Kodanskej univerzite a v Fínsku na Abo Akademi univerzite. Vyrobia biele homogénne materiály, na čo potlačia QR kódy, ktoré sa skladajú z lekárských liekov na predpis. To môže byť riešenie na nahradenie súčasného spôsobu veľkovýroby.

V súčasnosti jeden pacient s daným ochorením dostane ten istý liek s s rovnakým množstvom účinnej látky, ako ten druhý pacient, kto má menej vážne ochorenie.
"Táto technológia prináša sľubné pozitívne výsledky, nakolko lekársku medicínu sa dá tak dávkovať, ako je to potrebné. To nám dáva možnosť na to, aby liek sme dávkovali tak, ako to daný pacient potrebuje" - hovorila Natalja Genina odborný asistent na univerzite v Kodani.

Tvar QR kódu umožňuje ukladanie údajov aj na liekoch. Podla Genin to všetko je iba rýchla kontrola a dostaneme informácie daného lieku, čo môže znížiť počet zlých alebo falošných liekov.

"Ak úspešne vieme aplikovať tento výrobný spôsob na pomerne jednoduchých tlačiarní, tak to môže umožňiť inovatívnu výrobu personalizovaných liekov a prehodnotiť celý dodávateľský reťaz" - hovoril Jukka Rantanen profesor katedry farmácie, Univerzita v Kodani.

Výskumníci momentálne pracujú na tom, aby sprasnili spôsoby lekárskej výroby.

Stiahnúť článok vo formáte PDF

Záujem a dopyt